| cucu_3884 a întrebat:

S-a ars un bec
L-am schimbat
Cand sa-l aprind, a iesit o flama din intrerupator si becul a pocnit
Care este cauza?

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu cumva se alimenta la 24V si nu la 220V!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt circuit in fasungul (dulia) sau cum vrei sa il numesti, unde insurubezi becul.Schimba acea dulie.

| Curiosity a răspuns (pentru anonim_4396):

Becul nu se va arde (NICIODATA) in urma scurtului din fasung! Aici este vorba despre rezistivitate. Greu cu electrotehnica. Greu rau de tot...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curiosity):

Probabil ca la tine este greu cu orice tine de electrica si electrotehnica. Poate ca stii ceva teorie, dar "practica te omoara"! Cate instalatii electrice ai conceput sau efectuat practic?

| Curiosity a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba despre fizica, nu despre cate cabluri ai pozat matale intr-o viata de om, facand "cap scara", automentineri si alte nimicuriwinking

| LIN2010 a răspuns:

Din ceea ce descri,totul pare a fi corect(se poate sa nu fie "faza" racordata la intreruptor si sa fie "nul'' si atunci cu indicatorul de tensiune nu-ti indica nimic pe firele intreruptorului,iar ''faza'' sa fie conectata la lustra,in pozitia ''deconectat'' a intreruptorului,indica tensiune pe toate firele de la lustra deoareca lipseste ''nul''-ul). Aceasta poate fi o ''greseala''de conexiuni, ori din doza de ramificatie, ori din tabloul de sigurante, dar normal trebuie sa functioneze si asa,(conectarea ''fazei'' la intreruptor si a ''nulului'' la borna din ''fundul''duliei, tine de securitatea utilizatorului.Cred ca se impune sa ceri ajutorul unui electrician autorizat.Succes

| ServicePC a răspuns:

Scurt circuit, firele fac contact intre ele

| Curiosity a răspuns:

Supratensiune de alimentare, sau bec defect din fabricatie.

| alisa9875 a răspuns:

Scurt

| cucu_3884 explică:

E vorba de un bec de la lustra, nu de 24 Volti
Sa extind subiectul
Intr-o camera nu am curent la lustra, si nici la cele 3 fire care intra in intrerupator
In cealalta camera, unde a pocnit becul, am curent in dulie indiferent de pozitia intrerupatorului inchis/deschis
Vecinul de deasupra e inginer la EON si toata ziua umbla cu bormasina
Nu acuz pe nimeni de nimic, dar e posibil sa fi facut el ceva?

| a1doru a răspuns (pentru cucu_3884):

Nu poate fi de la vecinu tau.mai bine vorbesti cu el si il rogi sa se uite el care e cauza.din cele spuse de tine, cred ca legaturile din duze au fost facute aiurea.de aia intr'o camera ai lumina aprinsa si cu intrerupatorul oprit iar in celalalta camera nu ai curent deloc.

| LIN2010 a răspuns (pentru cucu_3884):

Exista si bec de 24 V, pentru (dulie, fasung) lustra, cod E-27.Respecte

| LIN2010 a răspuns (pentru cucu_3884):

Este posibil si un ''accident'' de asa natura, deoarece la majoritatea blocurilor construite in ''epoca de aur'', circuitele de iluminat la lustre, trec prin pardoseala vecinului de la etajul superior, deci poti lua legatura si cu reprezentantul EON.Succes