| Ironforge a întrebat:

Buna ziua!

Am inceput sa cochetez cu idea de a imi construi o casa la tara, pe structura metalica.

Doresc sa stiu daca a lucrat cineva cu firma asta: https://www.fabricadecaseverzi.ro/

Orice opinie este binevenita.
Multumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce nu zidărie clasica? Fundația e aceeași, acoperișul poate fi la fel, instalațiile, tâmplăria, finisajele nu diferă... Economisești o mie doua la pereți si obții o casa care pe poata valorează jumătate?

| relian a răspuns:

Casele alea sunt mai bune ca orice casa facuta de altii.Nu imi place inaltimea la ele,parca sunt mici,dar asta e.
Dar este chiar pe structura metalica? Eu as prefera betonul ca structura,este mai sanatos si poate mai ieftin decat fierul.
Treb sa stii in rest cu ce este zilolata,la exterior staco ala cum este subire sau gros,eu prefer gros sa nu se sparga cu degetu.
Pe structura de beton este beton laughing dar probabil este mai ieftin la metal,aduc aia stalpii taiati deja,fac doara gauri in podeaua de beton pun ceva suruburi si aia e tot.
Dar asta e ce mai conteaza ca e metal sau beton.
Casa e mai buna decat casele din caramida sau ciment,ma refer ca tine mai cald iarna,costa mai putin,asta banui.

Eu la ce mas uita ar fi parchetul sa fie gros de lemn si pereti afara sa fie staco gros,intrebi pe aici,stiu aia despre ce este vorba.
Altceva la ce trebuie sa te uiti este izolatia,este facuta doara la exterior sau are si in pereti bata izolatie? Cel putini in peretii exteriori ar trebuie sa ai bata izolatie sin pereti,dar banui ca aia nu pun,astfel ca pretu sa fie mai mic.
Eu la astea mas uita in caz in care aduc pe aia sa faca casa.
Izolatie sa fie cum am spus,pe afara pus polistiren si peste staco gros,adica tencuiala de ciment goasa,cand lovesti sa para zid tare.
Apoi izolatie in toti peretii exteriori,ceva vata macar,iar jos parchet cat mai gros,dar asta tu trebuie sa stii cat.
Astea trebuie stiute,odata puse la revedere,sa te apuci tu mai tarziu sa refaci,sa tai usi etc,poti dar te costa,asa ca este bine sa ai astea de la inceput.

Nu stiu daca stii ce inseamna o astfel de casa,ori cum anume se face.
Iti pot explica asa in cateva fraze.
Se face un schelet daca ai vazut vreodata cum se fac blocurile,in cazul asta se foloseste metal,profule de metal la coluturi,la usi,poate la ferestre si asa din X metri, apoi profile de metal care leaga acesti stalpi intre ei.
In final iese un schelet metalic, iar intre acest schelt se vine cu profile de metal sau de lemn, pe astea le stii sigur, alea ce se pune rigips pe el, stii despre ce vorbesc.Deci se face asa un zid din aceste profile intre structura metalica sau de beton daca faci de beton.
La exterior se prinde pe acele profile placi de OSB, apoi se lipeste polistiren, se prinde o plasa metalica, asta in cazul in care dai incarcatura groasa si se incarca cu ciment gros. Daca pune lasa din aia rahat cu prune aia cand atingi cu degetu deja spargi polistirenul, aia este bataie de joc laughing eu asa ceva nu as pune.
La interior se vine apoi direct cu rigips care se prinde pe acele profile de metal subtiri ce formeaza zidul si aia e tot.Se da gled si la revedere.
In,mod normal ei sa faca economie nu pun nimic in zid,adica intre OSB ala exterior si rigips nu este nimic,eu acolo as baga vata minerala.
Dar mai mult ca sigur ei nu baga,asta sa le ramana lor ceva bani mai multi.
Casele alea sa stii ca nu sunt facute pentru tine laughing sunt facute pentru ei,sa le iasa lor ceva bani mai multi,nu-i intereseaza pe ei sa bage izolatie mai multa si mai stiu eu ce.
Daca tu le ceri ce eu am spus sigur o sa iti mareasca pretu laughing de aia este bine sa faci tu casa,ori macar sa coordonezi lucrarile,aduci pe unia din astia fantoma,oameni care sa munceasca, iar tu le spui cum si ce sa faca.
O sa iesi mult mai ieftin decat firma asta, dar asta presupune sa ai cunostinte de cum se construieste o casa.

Cum ai spus tu ca te bate gandu sa faci o casa la tara si pe mine la fel laughing doar ca eu ma gandeam sa o fac mai la tara, adica daca s-ar putea undeva in camp laughing dar e cam greu nasa, deci merge si asa la tara intr-o comuna ceva dar sa fie aproape de un oras ceva mai mare, sa poti merge sa faci ceva cumparaturi asa la 2 saptamani.

La tare este mai bine pentru ca nu este scump, toate sunt mai ieftine, iar daca esti in apropierea unui oras, sa zic asa si la 20 km max si sa ai o masinuta, e parfum, iti faci acolo o casa si o viata mult mai frumoasa decat la oras cu toate rahaturile alea ce trebuie sa plesteti pentru orice si scump.La tara si impozitul este ieftin,orice este mai ieftin.

Daca faci o casa f bine izolata,beton in curte sa nu te inoroiesti,baie,fosa,apa forata,nu mai ai treaba cu nimeni esti boier laughing ramane sa ai ceva fetite,sau macar una,dar buna,harnica,gospodina si f buna la pat laughing si aia da viata,mai ales acum iarna,pfff frumos,sa mai si ninga,stai in casa cu femeia linga tine,beti un pahar cu vin Lacrima lui Ovidiu,din ala contrafacut laughing otet,parca asa am citit,in sf ce mai conteaza,ai cald in casa,nu consumi mult gaz,uitasem sa zic iti aduci gaz propan si incalizre pe gaz, esti boier bei vin de Madeira sau Porto, maninci carnati si branza italiana laughing merge f bine cu vnul ala de madeira sau porto, apoi faci o friptura de porc si un vin din ala Merlot wow, viata nu la oras prostii laughing
Gata ca am visat destul, hai sa facem casa ta sa vedem cum iese.

| romeo78 a răspuns:

Este o firmă din Cluj Napoca, oferă transparență totală privind organizarea și aprobarea la oficiul comerțului. Lucrați fără frică, mai ales că se ocupă și de fundație. Căci, e cel mai important lucru, fundația! Iar, structura metalică vă oferă și posibilitatea de a vă crea propriul interior!
Iar, timpul de execuție este mic!
Un lucru nu uitați, siguranță la foc! Cereți să vi se ofere siguranță la incendiu!
În rest, numai de bine!