| Plevgabi_Gabiplev_1977 a întrebat:

Bună ziua.Am o mare problemă şi aş dori sfaturi cât mai utile or a remedia cât mai repede problema. Săptămâna asta electricianul mi-a înlocuit instalația electrică veche.A schimbat tabloul electric, prizele, întrerupătoarele.De la tabloul electric mi-a tras cablurile prin pat cablu.Pat cablu s-a desprins şi s-a rupt din cauza greutății cablurilor.Toate cablurile îmi atârnă.Ce mă sfătuiți să fac? Am încercat să prind cu diblu şi să lipesc cu Bison pat cablu, dar degeaba, nu rezistă.Aş dori o soluție viabilă şi cât mai rapidă.Vă mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce intelegi prin diblu? Poti atirna in dibluri si piese de mobilier, la bucatarie se face asa ceva, atita greutate pot sa tina, nu inteleg cum de nu tine un pat pentru cabluri, mai ales ca ai folosit si Bison, in conditiile astea cine va fi trebuit sa le dea jos te-ar injura bine, ca i-ar fi foarte greu happy.
Sper ca nu ai pus doar un diblu-doua la metri de pat, ca asa nu tine. Pune dibluri pe pat la 30-40 cm distanta unul de celalalt

Bula
| Bula a răspuns:

Chemi inapoi electricianul sa refaca lucrarea.
Pentru a tine o greutate mare, trebuie sa folosesti nipluri si suruburi cu saibe, serioase, adecvate peretelui.

| sir sanjei a răspuns:

O soluție simpla este sa pui saibe plate cat mai mari in diametru exterior ca sa fixezi patul de cablu cu saiba si holzsurub, sau sa montezi bridge de fixare. Găsești la magazinele specializate destul de multe soluții.
O altă soluție ar fi să îl iei pe electrician si sa iti fixeze patul cum trebuie, asta daca el a venit cu ideea montării unui număr mare de cabluri pe pat de plastic!