| corinaden a întrebat:

am o oglinda veche, din cristal slefuit, cu o rama frumoasa. Are niste pete negre, care vin din faptul ca stratul din spate s-a sters pe portiuni destul de mari. Se mai poate reconditiona? Multumesc, Corina

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Toata frumusetea unei oglinzi vechi sta in pelicula cu care a fost acoperita doarsal.Parerea mea, las-o asa si cumpara-ti alta, ar fi pacat sa o strici, peste ani ai sa regreti.Sunt tehnici vechi care nu se mai folosesc si in general oglinzile de genul asta se cumpra cu multi bani, foloseste-o pentru decor.

2 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Daca ii schimbi oglinda...

| DSpider a răspuns:

Se pot recondiționa și oglinzi. Îi dă cu un strat subțire de vopsea pe spate (vopsea lucioasă pe bază de argint, cred). Dar n-o să fie ca la început. Cred că mai bine îi schimbi oglinda și gata.