| Jonas85 a întrebat:

Am o problema si nu stiu care ar putea fi rezolvarea. In ultima vreme ori de cate ori pornesc tripla din camera (prelungitorul in care se afla televizorul, calculatorul, modemul de internet si alte dispozitive), plafoniera fiind aprinsa in camera, mi se stinge lumina. Mentionez ca aceasta problema a aparut dupa ce am schimbat plafoniera cu una pe leduri! Toate legaturile sunt facute la loc acolo unde ar trebuie sa fie si probate cu lampa. Ce ar putea cauza aceasta problema? Va multumesc.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data incearca sa inversezi stecherul prelungitorului din priza. Daca problema dispare, atunci este posibil ca firul nul sa nu fie pamantat (bine) la tabloul electric.

Daca inversarea stecherului nu ajuta, atunci trebuie verificate legaturile din doze, intrerupator, tabloul de siguranta, dulia becului etc.

Mai exista o posibilitate, daca pentru bec folosesti regulator sau alt circuit electronic in loc de intrerupator cu contact. Circuitele electronice inseriate cu bec cu Led-uri nu functioneaza corect, o iau razna. Obligatoriu este nevoie de intrerupator cu contact mecanic.