| alexandrubt13 a întrebat:

Intreb pentru o camera, 16-20 m patrati cam ce putere trebuie sa aiba o plafoniera sau cati lumeni cum se mai spune? dar pe holuri unde e mai intunecat si sta aprinsa lumina mai mult, niste recomandari

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia-ți un bec de 60-100w sau dacă e led, de cca 10w. E super suficient

| dullcat a răspuns:

La asemenea camera iti trebuie lustra, preferabil doua micute sau una mai mare, nu plafoniera(cel putin nu din aia ieftina cu farfurie) care iti taie din lumina prin constructia ei.Nu ai zis despre ce camera e vorba, living, bucatarie, dormitor, etc. fiindca si asta depinde mult.Iar pe hol pentru ce sa stea lumina aprinsa? Vorbesti de lumina de veghe cand in tot restul casei e totul stins sau? Lumina se stabileste in functie de destinatie si activitatea din acea camera(task-ca una e sa citesti, sa lucrezi la PC, alta e sa te uiti la TV, sa gatesti, sa treci ocazional pentru a lua ceva depozitat din cand in cand etc.).De citit pentru lamuriri si pentru a afla cum se calculeaza:

https://www.luminam.ro/......-camera-1/

| relian a răspuns:

Pui becuri de ce putere vrei tu. Cu cit puterea e mai mare, cu atiot da mai multa lumina.
Daca stai cu luminile aprinse mai mult timp, foloseste becuri sau lumini led, sa nu consume mult.
Cit de puternica sa fie lumina? Aia tu trebuie sa vezi, sa compari, tu stii ce lumina doresti, cit de puternica sa fie, sau slaba.

La camera ce arati tu mergi la magazin, vezi ce lumini cu led au, intrebi pe aia ce lumini pentru camera, banui ca si scrie pe cutie cam la ce suprafete ar merge acele lumini.

Sint oameni care pun nu stiu ce lumini, cate becuri, dar apoi peste pun ceva mat, de ce or folosi acele lumini nu prea am inteles niciodata.

Vrei lumina buna, lasa cit mai descoperit, sau ce acopera acel bec sa fie cit mai limpede, nu mat.
Daca vrei lumina putina si efect, atunci cauti ceva matuit, opac sa nu lase lumina sa iasa prea mult in exterior.

Faci si tu acu o intreaga teorie pentru o lumina laughing Eu asa am facut, am luat vreo 3 becuri de diferite puteri, am pus, era prea puternic, am schimbat, gata am lasat pe ala care mi so parut mai bun pentru mine.

Pe restul le duci inapoi, le returnezi, asta daca is becuri.Dar si lumini daca sunt, nu le montezi, doar le atirni acolo de tavan, le legi cablurile faci proba, care ti se pare cati place, pe aia o lasi, restul duci inapoi, returnezi.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Plafoniera LED 72W Rotunda C053 3 Functii, ce zici de asta pentru holuri cate 3 buc hol lung jos si la etaj e si scara incorporata

| Frank51 a răspuns:

E preferențial. Poti pune câtă lumină vrei. Eu în camera unde dorm am un singur bec de 900 lumeni. În schimb în living am 5 becuri de 900 de lumeni deci 4500 lumeni.