| Cleo96 a întrebat:

Buna ziua
Am plantat ceapa verde(arpagic) in jardiniere si le-am pus pe pervaz(afara)
; pentru ca a nins si a plouat s-a inmuiat pamantul bine in jardiniere si ele cum nu aveau gauri inainte le-am facut eu pentru scurgerea excesului de apa(ceapa e plantata din arpagic acum 3/4 zile iar zapada a inceput aseara);
Intrebarea mea este:va butrezi bulbul, voi avea productie de ceapa? doresc raspunsuri in cunostinta de cauza
Multumesc

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ingheata nu ar trebui sa fie probleme. Mai ales ca acum au apa cam multa.

| magcv a răspuns:

Poti sa obtii productie de ceapa in anotimpul rece doar daca tii jardinierele in casa, sau intr-un spatiu cat de cat incalzit, cu temperatura asemanatoare cu cea de pivnita, dar iluminat. Daca le tii afara cel mult ar supravietui in anotimpul rece, dar nu s-ar dezvolta, nu ar creste. Asta e valabil pentru ceapa plantata in pamant in gradina. In jardiniere pe pervaz e posibil sa inghete pamantul cu totul, mai ales noaptea, si atunci nu supravietuiesc bulbii.
Sfatul meu e sa le aduci in casa, sa le resadesti la distanta foarte mica una de alta (nu in sir, ci pe toata aria jardinierei) ca sa economisesti spatiu. Banuiesc ca le vrei pentru consumul de ceapa verde, nu pentru bulb?
Succes!