| victoras1234 a întrebat:

Bună ziua. Am un hidrofor ruris de capacitate 52l. De curând s-a spart flansa de la hidrofor nu știu cum și de ce. Am chemat pe cineva, a reparat-o (sudat-o) hidroforul merge, nu mai scăpa apa. Problema acum este hidroforul sau pompa se aude foarte urat, cu mult mai urat fata de cum se auzea când l-am cumpărat. Care ar fi cauza? Apoi, după reparare, în apa care o scoate se observa bucăți mici de rugina sau pilitura de fier care cred ca nu e de la apa din put ci de la hidrofor. Care ar fi cauza și dacă exista vreun mod de reparare. Mulțumesc.

1 răspuns:
| BlogdeInstalatii a răspuns:

E greu de spus de la distanta. Ar trebui desfacuta pompa hidroforului si vazut daca are uzura la interior.

E posibil sa fi inghetat si de aceea a crapat si a curs apa de la pompa.

Alte posibile probleme cu hidroforul (si rezolvare lor) puteti vedea in acest articol: https://blogdeinstalatii.ro/probleme-la-hidrofor/

Sper sa va fie de folos.
Toate cele bune.