| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Am un hol care face parte de condens pe tavan și în colțuri. Holul e încălzit.Sus e etaj dar nu e locuit nu e nici terminat. E închisă complet cu termopan și izolat pe afara cu polistiren de 8. De ce holul face condens? Nu înțeleg!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Presupun ca sunt chiar pete de condens, nu infiltartii de la acoperis sau de la o conducta de apa.
Condensul apare acolo unde vaporii de apa intalnesc o suprafață rece., In cazul tau presupun ca este placa de beton de deasupra parterului. Asadar pentru a scapa de condens nu te ajuta nici zugravii, nici diostopul, ci strict eliminarea cauzelor.
Pe de o parte trebuie sa inclazesti acea suprafață, ceea ce se va intampla de fapt atunci cand vei incalzi si etajul, izolatia nefiind prea relevanta in lipsa unei surse de căldură.
Pe de alta parte, trebuie sa reduci umiditatea din partea locuita: utilizarea hotei la bucatarie, inchiderea usii la baie atunci cand faci duș si aerisirea dupa, evitarea uscarii rufelor in casa, aerisirea de doua ori pe zi samd. In ultima instanță se poate utiliza un dezumidificator electric sau functia de dezumidificare a aparatului de aer condiționat.

| cristi202 a răspuns:

Daca sus ar fi spatiu deschis (fara ferestre si usi puse), nu ar fi de mirare ca se face condens pe tavan. Oricum, cred ca e din cauza ca nu e locuit sus, dar nu ar trebui sa faca, ca inca nu am dat de temperaturi negative, ca pardoseala de sus sa ajunga sa fie foarte rece, nu vorbim de diferente de temparaturi serioase care sa duca la condens, caci sus nu e in spatiu liber. Condensul apare cand aerul cald intilneste obiecte reci, la tine tavanul fiind rece, pentru ca deasupra pardoseala e rece, si nu imi ramane sa cred decat ca pe acel hol ai temperatura este mai ridicata decat in mod obisnuit, incit sa se realizeze acea diferenta de temperatura necesara pentru a aparea condensul. Sau, din hol se intra in bucatarie, si cand se gateste acolo, se face cu usa deschisa, pe care iasa in hol caldura si aburul de la mincare, care, ajuns sus, la tavanul rece, da condensul. Altfel, chiar nu gasesc vreo explicatie
Eu zic, daca tot nu e locuit sus, sa iei niste placi de polistiren mai grosut (minim 5 cm) si sa le pui deasupra tavanului, lipite unele de altele, doar asa, ca sa stea, sa le poti lua pe urma. Cit de cit ele vor izola pardoseala de sus si tavanul tau, si, daca din cauza ca sus e rece (plus probabil conditiile din casa) apare condensul, atunci nu va mai aparea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un zugrav si i i va spune el cauzele, trebuie izolatie sa numai faca condens ai infiltratii de apă prin zid pe tavan cine stie, un zugrav va da cu dio stop ăla este bun pentru condens igrasie mucegai dar trebuie date multe mîini de diostop ca sa repare, si sa vada zugravul sursa condensului de unde se face condens, ca degeaba astepti raspuns pe TPU numai un meșter autorizat trebuie sa vina la tine acasa sa depisteze cauza si sa o remedieze.

| relian a răspuns:

Face condens ca este din ciment,de aia,Tu ai izolat la exterior,adica bani mai mult irositi.
Caldura nu faci decat putin,asa ca nu reusesti niciodata sa incalzesti tavanu ala.
Hai sa te intreb ceva.
Esti imbracat bine haina groasa iarna afara ok? Dar esti incaltat cu papuci,cum o sa iti fie,cald,frig?

Voi exact asa ceva faceti acolo la case,imbracati casa pe afara,dar uitati de picioare laughing
Uiti ca casa aia sau ce ai tu,sta pe pamant,uiti ca casa aia are stalpi de beton,stalpii aia au legatura cu exteriorul,cu pamantul inghetat sau rece.
Tu cand stai cu papauci afara de ce iti este frig? Pt ca nu esti izolat unde trebuie.
Treb sa izolezi intre tine si afara,intre tine si pereti,intre tine si tavanu ala de ciment.
Cand o sa faci asa, atunci nu o sa mai ai condens.
Ai mai putea sa faci si altceva, sa bagi caldura la greu, dar constant, si dupa X zile tavanu se va incalzi, dar va trebuie sa tot mentii caldura aia in continuare.
Astea sunt cele 2 posibilitati. Daca faci caldura la balamuc si continuu,probabil este falimentar din prima zi laughing deci izoleaza tavanu ala la interior,fa sa nul mai vezi,prinde pe el profile,lipeste polistiren,prinde pe profile rigips si n-o sa mai ai condens niciodata,garantat.

Atentie nu lipi polistiren pe tavan,apoi sa incarci cu mortar,ca nu faci nimic bun, tot cndens o sa faca, cmentu este rece, fugi de ciment, ori izoleaza cimentu, asta daca vrei sa ai cald.Foloseste rigips, ala este cald, cimentu e rece.

| halogen001 a răspuns:

Ar merge tavanul acoperit cu placi de tavan fals polistiren,
exemplu https://tinyurl.com/bxru4u2c https://tinyurl.com/3ujcewvw
iar partea de sus de lângă tavan sa fie acoperita și ea cu același fel de placi și atunci nu va mai exista suprafață rece pe care sa se condenseze apa. Pe partea laterala se poate folosi de sus pana jos lambriu pvc care la fel nu va mai avea suprafață rece pe care sa se condenseze apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mucegai îți recomand asta

https://www.emag.ro/spray-antimucegai-bison-500-ml-460100/pd/DK8053BBM/

Însă rezolva doar parțial problema, mai bine cauți sursa. Am pățit și eu ca numai pe un perete sa facă condens, de asemenea în partea cealaltă nelocuit. Când toți pereții erau ok, peretele cu pricina era afectat. Oarecum am curățat tot pana la beton, tratat antimucegai cu acel bison, aplicat glet, lavabil și cumpărat un dezumificator. Acest dezumificator ce mai ajută sa nu mai apară asa mult mucegai. Insă tot se mai întâmplă să mai apară câte un petic de mucegai, dar mic fata de cum era înainte. Acum nu știu, probleme diferite discutam acum. Cheamă un meșter. Era un membru priceput aici, Cristi202.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.tpu.ro/utilizator/lmot

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru recomandare! Sper sa nu ma umflu in pene din cauza asta! happy happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

M-ai ajutat cândva cu niște informații foarte utile și cum era sa te uit? Cu informațiile primite de la tine am renovat apartamentul singur. Adevărat ca nu a ieșit cine stie ce, fiind prima data, dar m-ai ajutat cu recomandări.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo! Superb! Ma bucur mult ca am putut sa iti fiu de folos! Asta inseamna ceva pentru mine, ca, la urma urmei, pentru asta sunt aici.

| 19flo79 a răspuns:

Pune un ventilator mic sa circule aerul in acel hol.
Se rezolva 100%