| horia23q a întrebat:

Buna ziua, am un prieten care a pus într-o țeava de canalizare la chiuveta minunatele granule de desfundat și bineînțeles că nu a respectat instrucțiunile și acele granule s-au solidificat. Întrebarea este următoarea: cu ce soluție a-și putea dizolva granulele respective?

PS:Are coturi de 90 grade nu merge sa spargi cu șarpele.
Tehnika cyclone pe baza de acid sulfuric nu mai exista în comerț.
Am incercat cu Dizol și nu a functionat...

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu poti infunda scurgerea cu granule, chiar daca nu respecti instructiunile. Altceva blocheaza scurgerea, apeleaza la un instalator cu experiență, care stie sa manevreze șarpele.

| sierra1 a răspuns:

Desfaci cotul ăla, il desfunzi (mecanic cu ceva...) și-l montezi 'napoi fericit că ai o scurgere funcțională

| horia23q explică (pentru sierra1):

Din păcate țeava este băgată în perete și ca sa fac operațiunea asta trebuie să-i sparg un canal de vreo 60 70cm

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apă fierbinte. Și făcut presiune cu un desfundător.

| IceRope a răspuns:

Substanța activă din granule este soda caustică, iar aceasta se dizolvă foarte ușor în apă. Deci, nu granulele blochează conducta. Dacă sunt coturi multe, și gura soluție a fi folosirea unui șarpe de desfundat, cu cap de tip săgeată, care înaintează datorită unor duze prin care ies jeturi puternice de apă.
Prietenul să cheme o firmă specializată, sau să cumpere un dispozitiv ca cel prezentat mai sus.

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt serioși și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va trimite el o echipă să vă rezolve tot.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/

| ForbbidenLife a răspuns:

Din păcate, nu sunt sigur care sunt acele "minunate granule de desfundat" pe care le-ați menționat. Există multe produse diferite disponibile pe piață care sunt destinate să ajute la desfundarea canalelor, iar fiecare poate avea compoziții chimice diferite. Din acest motiv, este dificil să recomand o soluție specifică pentru a dizolva granulele respective.

In general, apa fierbinte poate ajuta la dizolvarea depunerilor din canalizare. Puteți încerca să turnați apă fierbinte în chiuvetă pentru a încerca să dizolvați granulele și să le îndepărtați din țeava de canalizare. În unele cazuri, pot fi necesare mai multe aplicări pentru a obține rezultatele dorite.

Puteți încerca să utilizați o soluție de îndepărtare a obstrucțiilor disponibilă comercial.

| horia23q explică (pentru ForbbidenLife):

Mellerud este firma, din ce am citit pe respectivul flacon este pe baza de soda caustica.