| stalin a întrebat:

Bună ziua. Am următoarea problema:la un cuptor electric Whirlpool akp 738 nb, cred ca s-a stricat termostatul, deoarece o ia razna, dacă setez o anumita temperatura, arde tot. Acum sunt în căutare de termostat. Am găsit dedicat pentru acest model, la prețul de 45 de euro. Întrebarea mea este dacă aveți idee de unde as putea sa iau mai ieftin? Știți cumva dacă cele universale sunt bune sau sunt bani aruncați în vânt? Orice sfat îmi este de folos! Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai curata atent de depuneri varful termostatului, care masoara in cuptor.
Daca s-a facut un strat carbonizat pe termostat, el "simte" temperatura mai mica.
Totodata, poti regla temperatura mai mica si timp mai scurt pentru a nu se arde mancarea.

| stalin explică (pentru Bula):

Voi verifica capul termostatului, mersi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde stii tu sigur ca este termostatul defect? Cel mai bine chemi un specialist sa il repare.

| stalin explică (pentru CristiDinBucuresti):

După simptome, și după ce am citit pe forumuri, tind sa cred ca e termostatul.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa fii sigur ca este termostatul de vina.
Se poate verifica foarte usor cu un termometru pentru cuptor.

https://shipgratis.ro/......or-0-400-c

| stalin explică (pentru Digikey):

Da, chiar azi vreau sa cumpăr un astfel de termometru, pentru a fi sigur ca asta e buba.mersi de link.

Răspuns utilizator avertizat