| albinuta79 a întrebat:

Apelez la sfatul Dvs cu urmatoarea problema.In urma cu un an si jumatate, vecinii mei au vandut casa batraneasca, aceasta fiind cumparata de catre un individ care se ocupa cu diverse afaceri dubioase.Acesta a daramat vechea casa, construind inclusiv pe hotar ( pe cativa metri P+1 chiar ). In urma diverselor scandaluri aproape zilnice pe care le-a provocat atat vis-a-vis de noi, cat si fata de ceilalti vecini, am hotarat sa-i vopsesc caramida de sticla care dadea la mine in curte, nemaitrecand deloc lumina prin aceasta. Spuneti-mi, va rog, daca vecinul poate intreprinde ceva impotriva mea.Mentionez ca pentru a ridica constructia pe hotar nu mi-a fost cerut absolut deloc acceptul.Va multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru a construi pe hotar nu este nevoie de acordul tau, decat in cazul in care ai si tu o cladire adiacenta sau in imediata vecinatate a acesteia. De asemenea, pentru caramida de sticla nu exista nicio restrictie, aceasta neoferind vedere nici directa si nici piezisa spre proprietatea ta.
In schimb o instanta civila poate considera ca prin faptul ca ai vopsit peretele acestuia, fie el din caramida de sticla sau din zidarie clasica, i-ai deranjat proprietatea, ceea ce este de altfel adevarat, oricum ai privi lucrurile. Atata timp cat nu ai contribuit la ridicarea zidului si atata timp cat acesta este construit pe proprietatea vecinului, acesta ii apartine, chiar daca este indreptat spre curtea ta. Ba mai mult, odata ce el a ridicat constructia, pentru ca tu sa ridici o constructie adiacenta acestui perete va trebui sa obtii in prealabil acordul lui.

regis
| regis a răspuns:

Daca sunt 1, 5 metri pana la casa ta, este evident ca nu era nevoie de acordul tau pentru a construi. Vecinul meu are casa pe limita de proprietate, iar atunci cand eu am cerut autorizatie de construire mi s-a spus ca in conditiile in care las 50 de cm intre fundatii nu mai am nevoie de acordul lui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o lege nu specifica ca ar trebui sa existe o distanta fata de hotar, trebuie doar sa respecte certificatul de urbanism si autorizatia de construire. Problema este daca se respecta asazisa servitute de vedere, reglementata de art.612-614 Cod civil. Este vorba de faptul ca, fara acordul expres al vecinului, nu se poate construi vedere directa asupra proprietatii lui, daca nu exista o distanta de cel putin 1, 9 m si piezisa la mai putin de 0, 6 m (in lege spune 19 dm, respectiv 6 dm). Daca se vede prin caramida de sticla (nu stiu daca chiar se vede) atunci poti cere sa si-o vopseasca, incat sa nu existe vizibilitate. Nu te-as sfatui s-o vopsesti tu, ai putea avea probleme. Daca nu o face ai deschisa actiune in justitie. Numai bine!

| onlyketoops a răspuns:

Eu nu la-si mai baga in seama in locul tau si la-si lasa in prostia lui, caci dp ce am citit e dus rau...
Nu are ce sa-ti faca atata timp cat ti-a facut un rau (oarecum) fara motiv

| albinuta79 explică:

Domnule Lucass,spuneti-mi, va rog, se poate construi pe hotar(mai ales P+1) fara acordul vecinului?

| albinuta79 explică:

Multumesc frumos!

| albinuta79 explică:

Cladirea ridicata de catre vecin pe hotar ( P+1 ) se afla la 1, 5 metri de casa mea.