| Daniel3991 a întrebat:

Buna ziua, as dori sa stiu ce greutate poate suporta placa unei camere de bloc. Este vorba de un bloc de 10 etaje construit in 1974, camera are 3, 75 x 3, 45 si se afla la etajul 2. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu sa iti raspunda cineva la intrebare, dar cu siguranta ca suporta orice ai tu de gand sa faci acolo. Incarcarea pentru care sunt proiectate placile de beton este de ordinul tonelor.

| anonimg a răspuns:

Nu cre că știe cineva răspunsul tău.
Poți construi o asemenea cameră, dar trebuie să o faci din materiale ușoare. Că BCA, cărămidă sau altele asemănătoare nu fac parte din izolație fonică.
Rigips fonic și vată bazaltică sunt ușoare și eficiente. Iar structura metalica a pereților o faci din profile pentru rigips.
Toate acestea le găsești la Dedeman sau alte magazine de bricolaj, și ți le poate aduce acasă.
Și pentru că îți trebuie și o ușă de interior cât de cât fonică, îți recomand Best Imperial model "G" unde foile de ușa sunt pline, nu celulare. (Sunt și foarte grele). Ca orice ușa de apartament, acestea nu au prag jos; dar un tâmplar îți poate face un prag. Și această ușă o găsești la Dedeman.

| Daniel3991 explică (pentru anonimg):

Ideea asta e, sa fac o camera in camera cu profile de rigips largi de 6 dublu perete de rigips si in interiorul acestor lana de stanca. Chestia e ca rigipsul fonic are 2 cm de cauciuc pe o parte si e foarte grea o placa, lana de stanca e si ea grea, plus mai am vreo 250 de kg de pavele in cauciuc de 4 cm pentru podea si incet incet greutatea se aduna. Mie frica sa nu pun sub stress placa dedesubt xD.

| johnnny123 a răspuns:

Dar ce ai de gând să aduci în camera aia de te temi că va ceda placa? 10 metri cubi de plumb?

| Daniel3991 explică (pentru johnnny123):

Hahaha nu, trebuie sa realizez o camera insonorizata din rigips, si acel rigips e special pentru studiouri si are o greutate de cca 40 kg m2, in plus intre peretii de rigips trebuie sa pun lana de stanca si e si aia grea ca dracu vreo 10/15 kg m2. In afara de astea mai am pavelele in cauciuc inalte 4 cm cu o greutate de vreo 200 kg. In total am calculat undeva la 1500 / 2000 kg distribuite in toata camera, de aia voiam informatii despre incarcarea placii asa stiu daca trebuie sa optez pentru ceva materiale mai usoare

| Kozi a răspuns:

Am vazut si cealalta intrebare a ta.
Pentru izolarea fonica se foloseau pe la studiourile de inregistrari, cofraje de la oua. Nu stiu ce se mai punea pe langa ele. Dar cert sunt usoare.

| Daniel3991 explică (pentru Kozi):

Cofrajele se foloseau pentru tratamentul acustic, acum se folosesc buretii fonici doar ca aia ajuta la reducerea ecoului si nu la izolarea fonica din pacate. Pentru a izola fonic un spatiu trebuie izolati toti peretii inclus tavan si podea cu materiale cat mai grele, de obicei se foloseste un rigips special care pe o parte are un strat de 2 cm de cauciuc dens si lana de stanca anumea pentru izolarea fonica in spatele acestor placi de rigips.