| blackcat99 a întrebat:

Am o dilema de ceva timp. In legatura cu gradina mea, am incercat intr-un an sa plantez flori (seminte la plic), de la firme cunoscute de seminte. Nu le-am plantat prea la suprafata sau prea adanc, nu le-am plantat la un soare puternic, dar nici la umbra, si le-am udat in mod normal. Si totusi, de ce nu au iesit florile? Ati incercat semintele la plic, si daca da, v-au iesit florile? Ma gandesc ca s-ar putea sa fi fost vechi. Funda

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Exista doua motive: solul nu este compatibil, sau semintele nu suporta clima. A 3-a varianta ar fi: semintele sunt mucegaite in interior, neputand incolti, indiferent unde le-ai planta.
Incearca sa plantezi direct planta, in stadiul de puiet, documentandu-te foarte bine in prealabil, vis a vis clima/sol. Succes!

5 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Ph-ul nu prea are o importanta mare totusi poti pune pe sant ceva pamant de flori apoi sa acoperi, singura varianta plauzibila e sa nu pui cand se indeplinesc conditiile de rasarire de ex la Phasoleus Vulgaris trebuie ca media temperaturilor(zi noapte) sa fie +8-+10grade, a3-a concluzie logica e ca materialul saditor nu corespunde normelor, caci de rasarit chiar daca nu este in standardele de alcalinitate sau aciditate ori trebuie sa rasara, clima trebuie sa influenteze dupa rasarire dar trebuiesc indeplinite conditiile de rasarire. good luck.

| Misspink2000 a răspuns:

Eu am pus in jardiniera seminte la plic si au iesit flori de mai multe feluri.Semintele de la plic erau de la Agrosel si le-am cumparat de la Penny market.

| GabitaBm a răspuns:

Si eu patesc la fel.acuma poate depinde si ce flori, daca le place clima de aici, umiditatea aerul etc.eu am plantat lavanda si nu mi-a iesit

| Ygorr38 a răspuns:

Eu am pus seminte la plic si mi-au iesit absolut toate.
Semintele la plic trebuies puse la maxim 4 cm adancime(sfat de la gradinar)
Dar sa tii cont si de pamantul pe care il ai.
Trebuie sa iei seminte in functie de solul pe care il ai(galben sau negru)

| Ygorr38 a răspuns:

Si inca ceva.
Dupa ce pui semintele in pamant ai grija ca pamantul care il pui peste seminte sa nu fie batatorit.
Si trebuiesc udate 'ploaie'