| mircea22 a întrebat:

Buna ziua. Aș putea sa leg mașina de spălat automata la conducta de apa calda provenita de la un boiler pe lemne?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masina se conecteaza numai la sursa de apă rece nu calda, deoarece ea i si incalzeste singură apa.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este indicat sa legi masina de spalat la apa calda, cu temperatura NECONTROLATA!
Masina de spalat este proiectata sa opreasca incalzirea apei cand ajunge la emperatura reglata, astfel evitand defectionarea de la apa prea incalzita (fierbinte).
Daca in masina de spalat intra apa prea calda, necontrolata, atunci partile din material plastic se pot deforma si defecta.
Doar atunci poti folosi apa calda, daca temperatura ei SIGUR nu depaseste 50-60 grade Celsius.

Eu nu as risca, fiindca consumul de curent a masinii de spalat este foarte redus, costul lui fiind sub 1 leu /ciclu de spalare.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Doar la reteaua de alimentare cu apa rece. Sa nu crezi ca poti evita incalzirea apei in masina de spalat, prin ce vrei tu.

| Brizbriz a răspuns:

Ar fi bine sa nu, pentru ca asta ar invalida setarile de apa calda din masina de spalat (masina de spalat poate incalzi apa, dar daca vine deja prea calda, nu are cum FIZIC sa o raceasca)

| Yuoia a răspuns:

Daca ai masina si cu varianta de alimentare cu apa calda, da. Daca ai din asta, unde ai gasit? Cumnata mea are la fel si cauta de ceva timp sa o inlocuiasca. Dar tot cu 2 alimentari.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Unde ai auzit de asa ceva? Apa cine ti-o incalzeste pentru masina de spalat de care spui?

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

Exista masini cu dubla alimentare: rece si calda.
Cumnata mea are o astfel de masina. A imbatranit si vrea sa o schimbe cu alta la fel. Alimenteaza cu apa calda de la retea. Castiga timp, nu foloseste energia electrica si pentru incalzire.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Ce tip de masina de spalat are?