| Marius8612 a întrebat:

Buna ziua. Cat ar costa acoperisul pentru o casa de 110 mp (complet, cu lemnarie si tabla tip lindab), manopera si materiale.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Manopera la acoperis incepe decla 15 euro/mp. Dar atentie, vorbim de metrul patrat de acoperis, nu de construcție. Deci incepand de la 3000-3500 de euro manopera, in functie de complexitatea lui.
Invelitoarea cu toate accesoriile sare de 10 euro pe mp, aici difera si in funcție de grosimea tablei si de brand.
Deci mai ia un 2500 in calcul.
Lemnul e cel mai greu de estimat, daca folosesti la capriori grinda de 20/10 te costa de 4 ori mai mult decat daca pui dulapi de 5/10, de exemplu. Apoi depinde daca pui sau nu astereala de scandura, leaturi poti pune de 2.5/4 sau de 4/6. Conteaza mult latimea casei, sa vezi daca pe lungimea capriorilor mai e sau nu nevoie de un sprijin. Adica sunt foarte multi factori care te pot duce usor de la 2000 la 6000 de euro.
Asa, ca un total absolut estimativ, as zice de la 10.000 de euro in sus.

| relian a răspuns:

Daca ai placa de beton turnata, era bine sa fi facut placa aia ceva mai tare, asa renuntai la pod, acea placa avand rol si acoperis si de tavan.Doar la interior izolai tavanu si aia era tot, podu nu te avantajeaza cu nimic, bani irositi.

Acum chiar daca ai placa turnata, poti sa pui tabla peste, dar trebuie sa faci ceva profil de lemn, il faci fara pod, daca intelegi ce spun.

Daca il faci asa mai drept, sau f putin inclinat in 2 pante, cum ar veni prinzi de placa pe mijloc un leat gros, patrat, apoi la margini pui tot la fel, leat dar mai mic ca si dimensiuni, apoi perpediculare leaturi, peste osb si aia e tot, tabla la sf.

Faci ceva gen cum ai face un acoperis, doar ca il faci lipit de tavan de placa daca ai placa, sau de ce ai tu acolo tavan din lemne.
De ce sa faci asa? Pt ca economisesti materiale, acoperisurile alea inalte ce le fac oamenii, nu au nici un rost, is bani irositi laughing cine foloseste podul casei? Mai nimeni.

Asa ca acoperisurile astea is de falt niste practici facute de om de cand se faceau acoperisuri de stuf.

Gindeste, inainte mii de ani, oamenii acopereau cu stuf, si ca sa nu ajunga apa de la ploaie inauntru, faceau panta la acoperis cit mai mare, sa fuga apa rapid jos.

Mai tirziu, cand oamenii au descoperit alte materiale de constructie, au continuat sa faca acele acoperisuri la fel laughing desi nu mai avea nici un rol, apa nu patrunde oricum prin carton, bitum, tabla etc.

Dar o ramas asa o practica, daca asa faceau aia, hai sa facem si noi la fel laughing dar acoperisurile astea nu au nici un rol.
Ba mai mult is bani irositi. Cei care au inteles, au facut asa acoperis drept, asa cum vedem la blocuri, dar si la unele case.

Ce am vazut recent, sa inceput deja sa se mearga asa pe acoperisuri drepte, nu le mai ia vintu, nu mai stai sa te urci pe acoperis ca tia zburat nu stiu ce foaie de tabla, e si greu de ajuns si nu oricine.

Asa ca orice casa ai acum, poti baga si acoperis de asta aproape lipit de tavan, sau placa ce ai tu acolo.Economisesti bani cel putin 30-40% din banii cei dai pe acoperisul ala clasic si inutil.