| Mariusclaudiu a întrebat:

Bună ziua cat costa un kw de curent in Buc sec 4? Stau cu chirie, m-am mutat la 1 mai, contorul arata 75 de kw și la data de 27 mai când a trebuit să dau indexul proprietarului arata 80 de kw, asta înseamnă consum de 5 kw într-o lună. Mi-a spus că am de platit 33 de Ron? Mi se pare exagerat de mult, contorul se resteaza luna de luna după ce se plătește factura? O ia de la zero sau merge înainte? Pe langa ăștia 5 kw se plătește abonamentul la Enel că consumi sau nu, că nu prea înțeleg.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă atâta ți-a cerut. îi dai că nu ai ce face.
Ceri să îți arate factura.
Poate că era factura lui pe mai multe luni și îți cere să o plătești tu toată.

| doctorandus a răspuns:

Energia electrica nu se masoara in kW.

| Mariusclaudiu explică (pentru doctorandus):

Dar in ce se măsoară?

| doctorandus a răspuns (pentru Mariusclaudiu):

In kWh (kilowattore).