| Rodica66 a întrebat:

Buna ziua,
Cei de la Electrica au montat tabloul electric pe un perete exterior, casa avand instalatie electrica veche. Usa tabloului nu e prevazuta cu cheie si oricine poate avea acces si intrerupe curentul in casa. Ce as putea face pentru a asigura intr-un fel protectia tabloului?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă-l cum e, tabloul ăla e proprietatea Electrica, așa sunt toate casele

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un zidar sa ti puna o ușită cum ai in baie la țevi dar ceva prevazut cu lacăt si incui lacatul si cheia o ti la tine, trebuia sa le spui muncitorilor de la enel ca vrei tabloul electric in casa nu afara unde daca plouă poate intra apă in el si ia foc, suna i si cere sa ti l mute pe acesta nou in casa si cel vechi sa il dezactiveze sa anuleze ei vechea instalatie din tabloul pe care il ai in casa si este vechi. Si pune un tablou electric cu afișaj sa vezi cîti volti ai in priza ca acum noiile tablouri au aceadta optiune sa vezi cu cit fluctueza reteaua de la 220 volti.

| carevaescu a răspuns:

Mai bine nu te stresezi. Poti pune un mic lacat daca usa iti permite. Mai bine suni la suport clienti si vezi ce-ti recomanda.

| TheGentleman a răspuns:

Așa ar trebui să fie toate sistemele, inclusiv robineții de apă, în loc ce permite acces facil și intervenție rapidă.

De ce faci scenarii cum că ar vrea să-ți oprească curentul?

| Dragobeta a răspuns:

Nu poti pune un lacat, ceva?

| RaiderX a răspuns:

Și eu am avut o problemă de la panoul principal din bloc, e important să raportezi situația la electrica, deoarece modificările sau intervențiile la tabloul electric ar trebui efectuate doar de personal calificat.