| marcelinio11 a întrebat:

La casuta mea din vaioaga vreau sa schimb la acoperis grinzile si leturile(eu asa stiu ca se numesc, asa le cer la depozit aici in Oradea), dar mesterul mi-a zis ca sa nu schimb grinzile ca sunt destul de bune ci sa cumpar grinzi de 5/10/4m si sa le prindem in cuie de cele vechi, eu ma gandeam sa cumpar grinzi de 10/10/4m. Intrebarea este daca le pun pe cele de 5/10/4m va rezista acoperisul, ar fi o greutate in plus. Grinzile sunt din brad, cu timpul se vor usca. Toate aceste lucruri le fac si in functie de situatia financiara, adica grinzile de dimensiuni mai mari sunt duble ca pret fata de celelalte. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu-i problema, iti pot da adresa, dar nu cred ca iti rezolva problema. Nu sunt specialist in structuri de lemn, mi-am spus doar parerea si am dat niste sugestii care poate te ajuta sa iei o decizie.
Iar principalul meu argument este acela ca oricum demontezi tot acoperisul, mai bine e in acest caz sa faci treaba pana la capat, pentru ca manopera tot atata te costa, materialele nu sunt exagerat de scumpe, iar diferenta intre un acoperis nou si o carpeala la cel vechi este imensa, indiferent de starea celui vechi. Cantareste o tigla si socoteste cate tone apasa pe casa cand nu ploua...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu rezolvi mare lucru cumparand grinzi de latime dubla, mai importanta este grosimea lor decat inaltimea. Daca te temi ca cele de 5/10 nu rezista, cumpara de 5/15, vor fi mai ieftine si mai rezistente decat cele de 10/10.
Compromisul cu prinderea capriorilor noi de cei vechi nu stiu cat este de fericit, mie mi se pare o simpla carpeala, dar sincer nu am vazut si nu pot spune ca e neaparat un compromis prost.
Daca m-ai intreba cum as face eu, ti-as spune ca un astfel de acoperis nu prea merita reparat. Eu as alege grinzi de 5/10 noi, leaturi noi si as inlocui invelitoarea cu una de tabla; nu vei cheltui cu mult mai mult (e 18 lei mp la Bricostore), in schimb nu vei mai avea probleme cu acoperisul in aceasta viata. Diferenta de pret se poate recupera din vanzarea tiglei si a coamelor.

| marcelinio11 explică (pentru regis):

Ti-as trimite o poza cu acoperisul si podul casei(cu grinzile) dar vad ca nu se poate trimite si poze de pe site-ul acesta, numai daca imi dai adresa ta de e-mail. Cu respect.

| marcelinio11 explică (pentru regis):

Ai dreptate, multumesc mult.

| regis a răspuns (pentru marcelinio11):

Nu-i problema, iti pot da adresa, dar nu cred ca iti rezolva problema. Nu sunt specialist in structuri de lemn, mi-am spus doar parerea si am dat niste sugestii care poate te ajuta sa iei o decizie.
Iar principalul meu argument este acela ca oricum demontezi tot acoperisul, mai bine e in acest caz sa faci treaba pana la capat, pentru ca manopera tot atata te costa, materialele nu sunt exagerat de scumpe, iar diferenta intre un acoperis nou si o carpeala la cel vechi este imensa, indiferent de starea celui vechi. Cantareste o tigla si socoteste cate tone apasa pe casa cand nu ploua...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu e recomandata atasarea grinzilor noi de cele vechi.Meseriasului ii este mai usor, dar nu face decat sa mareasca greutatea acoperisului.Mai ales ca grinzile vechi sunt aproape putrede.Scoate-le si foloseste-le la altceva.

| LIN2010 a răspuns:

Solutia economica (de compromis)este si aceea data de meserias,daca grinzile(capriori, in zona noastra, grinzile se pozitioneaza pe ziduri, apoi pe grinzi se pozitioneaza capriorii, iar pe capriori se pozitioneaza leaturile peste care sa aseaza tigla)nu sunt deteriorate(putrede)atunci nu merita schimbate, foarte buna solutia recomandata.Greutatea acoperisului va creste dar va rezista, problea e sa reziste zidurile ce sustin acoperisul.Respecte

| andru10best a răspuns:

In mod normal se reface si nu se adauga nimic. Insa, ca sa nu ai nici un fel de probleme, apeleaza la un inginer ca sa iti dea cel mai bun sfat.