| Daniel_Florin_1997 a întrebat:

Salutare, am de făcut un acoperiș in doua ape la o construcție de 9x4, 5m, ce dimensiuni ar trebui sa aleg pentru grinzi și căpriori?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca dimensiunile sunt exterioare, grinzile vor avea 4.5 metri. Eu am mers pe o structura tip fagure, din dulapi de 25/5 asezati in cant, la 60 cm distanta.
Capriorii vor avea 3-3, 5 metri "util" (in functie de inclinatia acoperisului) plus partea care iese in exterior. Eu as merge tot pe 4.5 metri, 80 cm distanta interax. Ca dimensiuni, eu am ales 10/15, dar daca ar fi sa mai fac unul, as alege tot un fagure, din dulap de 20/5.

| sierra1 a răspuns:

Ia legătura cu un meșter (cel ce-ți lucrează, probabil) și-ți spune el tot ce e de zis

| relian a răspuns:

Poti folosi orice lemne de la 10x5 cm la cat vrei tu.Ce trebuie sa faci este sa folosesti lemne rectangulare, aia e tot si sa le asezi la distante de 40-50 cm una de alta. Dupa ce faci scheletu asta peste pui OSB nu scandura asa cum fac de regula romanii, scandura este scumpa si nu vad rostul ei pe acoperis, pui OSB ca ala pentru asa ceva este facut, poate sa vie si ploaia intre timp ca nu pateste nimic.Peste OSB pui tabla sau carton ori ce materiale vrei tu sa folosesti si ai terminat lucrarea.Cei bun este acoperisu ala ce spui in doua pante., ala este cel mai simplu, cel mai economic si mai bun, aia da. Daca nu stii despre ce vorbesc iti pot arata video pe Youtube