| newaccountbye a întrebat:

Bună ziua! La cât metri de casa se pune butelia unei centrale pe gaz? Și cum trebuie amplasată (adică trebuie făcută o baraca sau ceva)?
Cineva care știe as mai dori sa îmi spună și la cât timp se încarcă și un preț la încărcare!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Montarea unei butelii de gaz externe (peste 1mc) se face la o distanta de cel putin 10m de orice constructie locuita sau materiale inflamabile.
Recomandat este ca recipientul sa fie montat intr-o groapa cu margini asigurate impotriva unei eventuale explozii (gen piscina), sa aiba aerisire naturala asigurata si un acoperis de siguranta (cu schelet metalic, pentru caz de eventuala explozie).
Tevile de gaz vor fi conduse cu cel putin 0.5m SUB nivelul inferior a rezervorului de gaz, minim pe o distanta de 10m.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Rezervoarele NU se pun în gropi, iar dacă e vreuna în imediata apropiere, aceasta trebuie astupată cu pământ înainte de montarea rezervorului.
GPL (propanul) e mai greu ca aerul și se adună în locurile cele mai joase în cazul unor eventuale scăpări, fiind astfel un pericol mare de incendiu / explozie.
===
On topic: rezervoarele sunt în general date în custodie de către firmele care vând și gazul. Prețul pentru umplere (apropo, se umple la maximum 85% din volumul disponibil) e cu puțin mai mare decât prețul la pompele pentru auto. Avantajul e că se livrează direct la tine acasă.
===
Edit. ulterioară: mare atenție la o bună împământare a instalațiilor!

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu suni la o firma specializata, care face asa ceva?

| RxTx a răspuns:

Iti recomand sa ii tragi si un zid de jur imprejur cu fierbeton in el
asa un fel de parapet
am vazut eu pe la buteliile de oxigen ca le fac oamenii zid
si nu le pune acoperisi
si a m vazut dupa ce a eplodat o butleile de oxigen la un service auto ca le-a salvat viata zidul acela
bine se facuse praf zidul dar nici un om care era acolo nu a patit nimic pentru ca a avut acel parapet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai important pentru o instalatie de gaz este pregatirea unui proiect tehnic de catre un proiectant autorizat. In baza lui se face executia cu o firma autorizata altfel, firma nu va monta un recipient pentru gaz si nici nu o va alimenta - le interzice legea.

Atentie, riscul de explozie e mare daca nu se tine cont ca e nevoie de personal autorizat.

Umplerea se face in functie de necesitati si de consum, dar butelia se dimensioneaza prin proiect.

Buteliile pot sta direct afara.