| Gruiuu_Gruiu_1970 a întrebat:

Bună ziua lume am o nelămurire, de câți MC de scândură am nevoie la dimensiunile de 50 m liniari și 0, 70 analtimea.msi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a calcula cubajul sunt necesare 3 dimensiuni (lungime, latime si grosime) ori tu ai dat numai doua, asa ca nu se poate calcula de cati metri cubi ai nevoie, depinde de grosimea scandurilor.
De altfel tu ai nevoie sa stii de cati metri patrati ai nevoie si aceasta se afla inmultind 50 cu 0, 7, rezultatul fiind 35 mp. Daca totusi vrei sa stii metri cubi inmultesti mp cu grosimea scandurilor.

| Gruiuu_Gruiu_1970 explică (pentru Ioandelasal):

Am 50m x 0, 70 x grosimea scânduri sa zicem 2cm =7m cubi e bine sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gruiuu_Gruiu_1970):

Nu este bine, la grosimea de 2 cm (0, 02 m) a scandurii ai nevoie de 0, 7 mc. Asata in teorie, de fapt ai nevoie de ceva mai mult, avand in vedere ca o sa ai deseuri. Doar daca cumperi scandura taiata dea la lungimea de 0, 7 m atunci vor fi exact 0, 7 mc.