| JustMeAndrei a întrebat:

nu stiu daca am nimerit categoria însă am nevoie de un raspuns cat mai rapid. Vreau sa stiu daca la închirierea unui apartament printr-o agentie imobiliara comisionul se plateste doar o data sau in fiecare luna. Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Comisionul agentiei de inchiriere este dedus lunar, din chiria lunara, primita de la tine!
De exemplu, daca tu platesti lunar 200 de euro la agentia respectiva pentru apartament, agentia opreste 10% sau 15% si trimite restul de bani propietarului.

Mai exista o suma care se da 1 singura data la agentie, aceea se cheama DEPOZIT (bond) si este egala cu chiria pe 1 luna de zile. Acest DEPOZIT nu este parte din chirie, ci un depozit de garantie, care se da inainte de inchirirea apartamentului, dar pe care-l primesti integral inapoi la terminarea contractului, cand pleci din apartament, dupa ce agentia face inspectia si constata ca ai lasat apartamentul in perfecta ordine de curatenie, fara gauri in pereti, sau chestii sparte ori rupte.

| johnnny123 a răspuns:

O singură dată, de regulă după ce ai semnat contractul de închiriere și ai primit banii pe prima lună + garanția.

Comisionul trebuia să-ți fie comunicat sau să fie specificat în contractul de reprezentare pe care l-ai făcut cu agenția. De regulă este de 1/2 din chiria pe o lună, dar poate fi mai mare sau mai mic în funcție de cum îl negociezi.