| Costi63 a întrebat:

se poate folosi la o bormasina cu acumulator de 10, 8v/1300mAh un acumulator de 10, 8v/1500mAh de la aceeasi firma acelasi model, diferenta este la mAh, va multumesc

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, fara probleme, acumulatorul va tine cu 15% mai mult.

| cristi202 a răspuns:

Tatal meu, un electrician batrin cu experienta, are o vorba in ce priveste acumulatorii: nu conteaza citi mAh are, el la incarcat suge cit curent are nevoie, la fel si la aparat, aparatul isi ia cit are nevoie. Singura diferenta e la timp. Marea grija trebuie insa sa fie la voltaj, daca voltajul acumulatorului lle mai mare decat cel de functionare al aparatului, acesta se va arde. Insa la tine nu e problema asta, voltajul fiind acelasi.
Si inca ceva: cu cit mai mare e numarul mAh, cu atit e mai bun, cu atit capacitatea sa e mai mare, si te tine mai mult timp. E ca la un rezervor cu robinet. La acelasi debit, un rezervor de 100 de l va face apa sa curga de 2 ori mai mult la robinet ca la un rezervor de 50 de l.

| Costi63 explică (pentru cristi202):

Multumesc frumos

| cristi202 a răspuns (pentru Costi63):

Cu multa placere!

| sierra1 a răspuns:

Da! Și nu oricum, ci cu succes!

| relian a răspuns:

Daca e acelasi voltaj poti folosi orice baterie indiferent cati amperi are.Cu cati mai multi amperi cu atat te tine acea baterie mai mult.
De regula folosesti baterii cu mAh mic daca ai asa ceva f uspr de facut.In cazu cand lucri ceva mai mult cu acea bormasina, trebuie sa iei o baterie cu cati mai multi mAh, dar si pretu este mai mare.
Depinde ce faci cu acea scula.
Apoi nu cred ca se potriveste o baterie de la alta firma la ce ai tu si nici chiar bateria de aceiasi firma, dar cu voltaj diferit nu se potrivesc de regula.
Deci folosesti orice baterie cu voltajul ce trebuie la bormasina ta, asta e tot.