| TreiSurori a întrebat:

Buna ziua
Sub salteaua de la pat este un fel de placa de rumegus care dupa 3 ani s-a rupt. Cu ce as putea inlocui? Am o gaura la un capat de pat si nu stiu cum sa o repar ( nu am nici un barbat in casa sa ajute).
Ma gandeam la niste placi de la dedeman de lemn?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un brat de scanduri taiate pe masura la o tamplarie sau din Dede. Sau o placa de placaj multistratificat de 14-18 mm, ar fi mai scump decat pal dar f rezistent. Daca pui tot pal ar trebui o intaritura din lemn pe undeva.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cu alta placa, desigur.
P.S. Nu ai nici un barbat in casa, adu-l de pe unde umbla si pune-l la treaba.winking

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Nu am nici unu de prea mult timp laughing Si prefer asa, mai invat lucruri singurica.
Alta placa...dar cum, ce fac, ce imi trebuie, sunt femeie si am nevoie de instructiuni big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru TreiSurori):

Iti trebuie un barbat, clar. Patul ala cum s-a rupt? (cine cu cine, mai exact)
In alta ordine de idei, iei o ruleta, masori placa aia cu probleme, te duci la Dedemann/Praktiker/etc. cu masurile (inclusiv grosimea) si vii cu ea acasa. Eventual daca asigura aia transportul, ii dai de-o bere aluia de vine cu ea sa te ajute sa o pui. De unul/una singur(a) e destul de greu. Cam stiu despre ce e vorba si de regula si eu cind le scot/pun ca sa fac curat pe sub pat ma ajuta nevasta. In functie de cit de mare/mic esti, te poti lovi destul de urit cu placile alea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cu scandura e ieftin, rezistent, natural, si poti face un pachet care nu necesita decat tranvai. Usor de manipulat cand cureti sib pat.

| scufitaroz a răspuns:

Am patit ceva asemanator anul trecut cu un pat de la Ikea, am inlocuit placa respectiva tot cu una luata de la ei, dar nu noua ci luata de la reconditionate, cele care au fost expuse in magazin si au diverse urme s astfel am iesit mai ieftin. Masoara placa ta si verifica la ei sunt sanse mari sa gasesti dimensiunea potrivita si la preturi bune.