Întrebare recomandată | haapyfacesmilealotforme9090 a întrebat:

am mare nevoie de ajutorul vostru! Se apropie ziua surorii mele. face 8 ani. am vorbit cu parintii ca anul asta sa ii facem un cadou special. am de gand sa ii fac o casa pentru papusi. si nu orice fel de casa, una care sa fie destul de mare cat sa incapa papusile barbie. m-am gandit sa o fac din lemn, insa nu stiu de unde as putea face rost. am tot cautat, dar am gasit preturi enorme, si pe banii cu care as cumpara lemnul, mi-as putea lua 3 case din lemn din magazin. intrebarile sunt: de unde pot sa fac rost de placi de lemn marisoare si cat costa? si ce fel de lipici trebuie sa folosesc pentru lemn si cam cat costa? sunt din Bucuresti, si am sun plaza foarte aproape. FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| numerandom17 a răspuns:

Pentru lipit lemnul poti folosi aracet. si eu am cumparat pentru ca a trebuit sa lipes cu sertar si lipeste bine lemnul.Eu l-am luat de la praktiker dar se gaseste si la baumax si a costat 9 lei o cute de 750 ml(destul de mare..adica iti ajunge pentru ca nu trebuie folosit mult) si placi de lemn poti gasi tot la baumax sau la praktiker. Poti intreba personalul magazinului ce fel de placi sunt bune pentru ceea ce vrei tu sa construiesti si ei te vor ajuta.Prtetul variaza de la un magazin la altul dar costa aproximativ 15-20 lei o placa si cred ca 2 sau chiar una iti ajunge.
Funda? happy

| haapyfacesmilealotforme9090 explică (pentru numerandom17):

Mersi mult happy m-ai ajutat enorm. :*

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se gaseste de cumparat la hipermarket ce rost are sa te chinui tu? Lemne gasesti la magazinele care au articole pentru casa, OBI, bricostore, praktiker, sau pui un tamplar sa ti-o faca in schimbul unor bidoane de vin si poate ii convine.

| haapyfacesmilealotforme9090 explică (pentru mgtow):

Pai am cautat tot felul de case, dar nu sunt ceea ce imi doresc pentru ea. plus ca de vreun an tot ma roaga sa ii iau o casuta ''personalizata''. mi-a spus ce culori vrea, etc. dar nu am gasit ce vrea asa ca de aceea incerc sa o contruiesc eu. si nu cunosc niciun tamplar.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mergi la un depozit, undeva unde se lucreaza cu placaje, si-ti trebuie si niste sipci, ca sa pui pe colturi, acolo unde imbini placajele.Practic faci un schelet de sipca,si o imbraci in placaje,in care decupezi usi, ferestre. Poti folosi aracet, dar si cuisoare, cam de trei ori mai lungi ca grosimea placajului, sa patrunda si in lemn.La depozite placajul e mai ieftin.Sau mergi la o tamplarie, unde dai ceva sa te lase sa alegi deseuri.

| mixxjim a răspuns:

Si eu as zice sa-i cumperi una gata facuta, dar daca insisti mergi la Baumax, e chiar la sun plaza, exista niste foi de placaj special pentru bricolaj de genul asta si exista si lipici special pentru lemn, eventual intrebi acolo ce lipici este potrivit. Cu siguranta iti vor trebui insa si ceva cuie mici si un ciocan, nu este suficient doar lipiciul, ca risti sa se desfaca intr-o luna-doua.

| Love4Music a răspuns:

Gasesti la supermarketuri.Eu de exemplu am vazut in succes, pracktiker, si metro

| haapyfacesmilealotforme9090 explică (pentru Love4Music):

Si sti cumva si cam cat costa? pentru ca mi-am cheltuit o parte din bani pentru a-i cumpara baloane si confeti, etc. si chiar vreau sa iasa ceva reusit.

| Wolfyye a răspuns:

De la praktiker.