| Viollena a întrebat:

Buna ziua TPU! As dori sa ma ajutati intr-o problema.Mobila mea de bucatarie este din lemn alba e mai veche ce-i drept dar sincer nu imi permit sa cumpar una noua.As dori sa o imbrac in autocolant,partea plana, nu stiu ce culoare de autocolant sa folosesc.Nu imi vin idei sad. Mentionez ca gresia e alba cu desen foarte vag bleu deschis, faianta la fel.Am o masa dreptunghiulara cam lunga alba as dori sa imbrac si masa cu autocolant potrivit mobilei de bucatarie la fel si scaunele din bucatarie care sunt tot albeSincer eu ma gandeam la un negru cu alb combinat jumi-juma dar nu sunt hotarata..Coltarul din bucatarie este visiniu inchis. Ajutati-ma cu idei.Astept pareri.Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Merge un autocolant alb cu tenta de bleu. Ceva cat de cat asemanator cu gresia si faianta.Adica sa predomine mai mult albul.Coltarul este cam nepotrivit dar asta e.Nu ai sa-l schimbi si pe el acum.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu as alege orice in afara de alb, ca sa fie in contrast cu restul.
Iar in locul foliei as opta pentru o vopsea mai deosebita, de exemplu una pastelata.
http://www.casadex.ro/......e-bleu.jpg

sau de ce nu o culoare mai indrazneata:
http://www.casadex.ro/......cu-alb.jpg

| darrio2007 a răspuns:

Negru nu merge cu bleu.Nici cu visiniul.Cu alb, da. Opteaza pentru un autocolant bleu pentru mobila de bucatarie.Si pentru masa.Pentru ca ai mai mult alb si bleu.

| Viollena explică (pentru darrio2007):

Multumesc pentru raspuns.Gresia e alba cu bleu dar acel bleu nu e bine definit se vede foarte vag mai mult adera a alba gresia si faianta.Credeti ca merge sa pun autocolant bleu? simplu, sau tot asa combinat cu alb? pentru ca vreau sa acopar numai portiunea plana.Multumesc frumos.

| darrio2007 a răspuns (pentru Viollena):

Merge un autocolant alb cu tenta de bleu. Ceva cat de cat asemanator cu gresia si faianta.Adica sa predomine mai mult albul.Coltarul este cam nepotrivit dar asta e.Nu ai sa-l schimbi si pe el acum.

| minrest a răspuns:

Daca pui colant pe ea se face urata. Sigur, urata e si acum. Dar poti sa o vopsesti. Pentru asta cureti toate portiunile de vopsea care se cojesc. Sau poti sa o lacuiesti. Pentru asta cureti bine orice acoperire anterioara. Sa pui colant este solutia ieftina si sa zicem comoda, dar o sa fie nasoala. Cum am zis eu iese mai misto decat una noua, pentru ca acum mobila se face din pal, nu din lemn.

| Viollena explică (pentru minrest):

Multumesc frumos pentru raspuns.De-a lungul anilor am tot vopsit-o cu alb lucios dar parca as vrea sa schimb ceva la ea, adevarul e ca desi e din lemn nu e uzata si nu se cojeste vopseaua sau lemnul.Doar pe partea plana as pune autocolant.dar nu stiu ce culoare.