| PandaaPanda a întrebat:

Bună ziua. Unde pot face plangere, reclamații la electrica sau dacă știți pașii pentru a-i da în judecata? Aștept răspuns. Am găsit un avocat, ce-i drept îmi ia 2500 Lei pentru o prima faza, dar mi se pare aberant pentru o casa de vacanta, index dat lunar, în ultimele 6 luni s-au consumat doar 5 KW, iar ei îmi facturează 1600 Lei pe 3 luni. Iar anul trecut, când nu dădeam regulat indexul 1000 Lei pe 2 luni. Este inadmisibil. Am dat mailuri și pe clienti@electricafurnizare.ro și pe electrica@infofurnizare și încă niciun răspuns. Am reclamat online pe site, la telefon nu răspund. Cum sa procedez, știți alte mailuri, site-uri?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pana sa ii dai in judecata, apeleaza la ANRE si la ANPC. Sau poti rezolva si mai simplu schimband furnizorul.
Dar inainte de orice eu as incearca sa aflu totusi de unde e diferența.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai, faci o poza despre contor, sa se vada clar indexul si numarul de serie a contorului.
Cu aceea poza si cu factura supra-estimata mergi la caseria Rlectrica si le ceri restituirea diferentei.
Daca refuza, depui si cerere scrisa in acest sens. Ei sunt obligati sa-ti raspunda in 30 zile.
Daca nici asa nu se rezolva problema, atunci depui reclamatie la Protectia consumatorului (ANPC), precum si la ANRE (Autoritatea Nationala de Reglementare Energetica).
Doar in ultima istanta apeleaza la procedura prin avocat.

| Simpatic a răspuns:

Sesizari si reclamatii contra electrica SA se pot face la ANRE!
pentru ca ANRE este autoritatea in domeniu fiind Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei

| Anonimul151 a răspuns:

Mergi la sediul lor și discută cu un reprezentant de la ei. Asta ar fi cea mai bună varianta pe cale amiabilă. Pe e-mail, răspund cam greu. Poți încerca și telefonic... Dar ar fi mai ok dacă ai merge la sediu...