| Dumitras_Ioan_1952 a întrebat:

Cand este mai bine sa plantam pomi fructiferi? - Toamna sau primavara? Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste urmatorul material. http://www.mesagerul.ro/......ructiferi. Sper sa-ti fie de folos. Spor la munca.

| Dumitras_Ioan_1952 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc - dar nu se gaseste pagina.

| relian a răspuns:

Pomii se pot planta atit toamna cit si primavara.In abele cazuri ai avantaje si dezavantaje.De ex daca plantezi toamna pomii isi vor fixa deja radacinile in pamint si primavarat vor pleca mai repede in vegetatie, apoi vei stii mai rapid daca sau prins sau nu.Pe de alta parte daca in timpul iernii apare un ger ceva mai mare decit de obicei exista riscul ca pomii sa degere, sa inghete.In afara de asta pomii plantati toamna trebuiesc cumva protejati cu ceva pentru a nu fi mincati de rozatoare pe timpul ierii, de iepuri cel mai frecvent.Ca urmare cel mai bine este sa se planteze primavara din aceste considerente. Pomul plantat primavara deja va avea un an de vegetatie si va rezista mai bine iernii decit un pom plantat toamna.De protejat impotriva rozatoarelor va trebui sa o faci citiva ani la rind indiferent cind plantezi, dar plantind primavara vei scapa un an de aceasta operatie.Restul ca trebuiesc udati si bla bla trebuie oricum sa o faci in ambele cazuri.Deci cel mai indicat ar fi sa se planteze primavara.

| 0ffliner a răspuns:

Cred ca primavara, copacul trebuie sa creasca la fel ca un om, ii trebuie caldura si soare. Toamna va ingheta si nu cred ca va aduce recolta(parerea mea).

| Dumitras_Ioan_1952 explică (pentru 0ffliner):

Multumesc. Oricum parerile sant impartite. Acuma sant si mai in ceata.

| marcelyny a răspuns:

Toamna, dar primavara trebuiesc udati din 2 in 2 zile. se prind garantat