| HyenaV2 a întrebat:

Cat dureaza contructia unei case cu doua etaje si 150 mp?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Depinde de bani, daca te grabesti trebuie sa dai un "spor de viteza" sa ai echipa mai mare decat trebuie. De obicei e un nene mester, care are inca 1 sau 2 meserias, si apoi 1 sau 2, 3 salahori. Acum ei au un calcul cat ia fiecare meserias pe zi din totalul negocierii si in cat timp pot efectua la efectivul de meseriasi. Ca sa mearga mai repede mai trebuie meseriasi, care daca nu ajung la un castig anume nu se baga, iar daca mesterul sef cu care ai vorbit nu are obraz(adica nu e meserias de fapt) va lua niste "buni la toate si nimic" si lucrarea va iesii ca atare. De ex. daca iti decofreaza placa mai devreme de 28 de zile, nu ai siguranta in ea, daca tencuiala nue lasata sa traga si-ti da tinci si glet strat dupa strat, la prima primavara iti apar fisuri pe toti peretii, etc. Nu vad cum faci p+1+1 cu 150mp, adica ai 50 mp/ nivel? Majoritatea fac undeva de la 80 mp in sus/ nivel. In medie dureaza 6-8 luni la rosu si 1 an la cheie.

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Pai depinde. Dureaza de obicei pana intr-un an insa lipsa de bani poate ingreuna continuarea casei. Depinde si de meserias dar si de gasirea materialelor.

| lpavel a răspuns:

Daca ai o echipa buna si bani destui atunci 6-7 luni=la cheie, daca nu poate dura ani...

| товарищ a răspuns:

1-2 ani. daca vrei sa arate bine