Întrebare recomandată | OctavianDanielMaria a întrebat:

Cat produce pe ora un panou fotovoltaic de 300 w la putere maxima?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai ar trebui sa produca 300Wh/ora, in conditii ideale de iluminare. Dar vezi ca de obicei sunt la 12V.

| sierra1 a răspuns:

Ce spui tu, este puterea nominala STC (Condiții Standard de testare) randamentul nu depășește 50% in condiții reale, deci fă și tu un calcul...

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe lumină, se pare că da

| relian a răspuns:

Adica cat produce un panou de 300 w? Produce cat ai spus 300 de wat, deja stii asta.Ce altceva vrei sa stii? Am vazut intrebi daca 150 wat ajunge pentru un computer.Pai vezi de cat este sursa de curent la acel computer, daca sursa este de 150 w atunci 150 de wat o sa consume, panoul scoate 300, asa ca ai de unde laughing

Ce altceva vrei sa stii?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia e pe ora normal, orice scrie wat e pe ora, nu e pe an, daca era pe an ar fi scris pe an.
Panoul ala atat scoate 300 wat pe ora.Ca de o produce pe an, atunci il arunci, nu ai ce face cu el laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oriunde vezi Wat, aia insesamna la ora, doara daca scie pe an, atunci e pe an.
Am vazut si asa, de exemplu la calculatoare, bine nu scrie pe produs, scria pe descrierea la magazin doara, scria consuma 3 kw pe an, ceva de genul asta.
Dar cand scrie pe produs aia arata la ora.w/h arata de fapt cat volti amperi se consuma in acel timp.mai exact cata energie, forta cedeaza acea cantitate de volti amperi amperi, pentru ca amperii is cantotatea de electroni, iar voltii este energia, sau forta ce o cara electronii cu ei si o cedeaza unui consumator, ori consumatorul o preia de la acei electroni

Ca si comparatie gandeste ca ai o teava prin care vine apa fierbinte ok? Daca pui mana te frige.Conducta, intra intr-un calorifer,acolo sufla un ventilator.
Ce se intampla? Apa este incarcata cu temperatura,cara cu ea ceva,caldura care apoi o cedeaza,deci cedeaza temperatura ce o cara cu ea caloriferului,ala o cedeaza aerului,apoi apa apa iese pe partea cealalta,dar iese aceiasi cantitate de apa,doar ca nu mai transporta temperatura,nu mai are caldura,daca pui mana nu patesti nimic.

La curent se intampla exact la fel. Electronii cara cu ei o forta,o cantitate de energie, numita voltaj,cand ajunge la un consumator,acel consumator preia acea forta din electroni,o foloseste acel consumator,un motor care se roteste,un element care se inroseste etc.
Electronii ies pe partea ailanta in aceiasi cantitate dar fara forta, aia is amperii, adica cantitate de electroni. Daca pui mana nu patesti nimic,ca si la calorifer, la curent se numeste Nul, adica nu mai au energie acei electroni.
Inainte erau tot electroni dar carau o forta, o cantitate de energie si impreuna se numesc voltiamperi.

Deci watt inseamna volt amperi, cata eneergie ia acel produs de la o cantitate X de amperi in unitatea de timp Y.
Panoul ala ce il ai preia lumina care este de fapt tot energie, tot o forta, panou care la randul lui o duce mai departe.

Cam asa functioneaza curentul asta electric in mare.