| AtateaConditii a întrebat:

Cat vine un hectar de pamant? Cum imi pot imagina cat eun hectar, de exemplu cat o cladire sau cat un teren de fotbal? Si ce trebuie adaugat cand semeni ca recolta sa fie mai bogata: insecticid, altceva? Cum si cand se planteaza urmatoarele : grau, ovaz, porumb si cand e perioada lor de recoltare, cultivare? SPer ca e categoria potrivita. A si cat e suventia la un hectar sau cum se calzuleaza suventia? A si impozitu cum se calculeaza tot pentru pamant?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un hectar este un hectometru patrat, area unui patrat cu latura de 100 m. Un teren de fotbal este 30 x 17 m, deci intr-un hectar intra 19, 6 terenuri de fotbal. Terenul se ara toamna, apoi se imprastie gunoi de grajd peste el, inainte de primul inghet. Primavara cand zapada se topeste, apa rezultata din topire se infiltreaza incet in pamant, antrenand cu ea si nutrientele din gunoiul de grajd. Graul, depinde de soi, se seamana toamna sau primavara. Inainte de semanare, terenul se discuieste si apoi se intra cu semanatoarea. La semanat se poate administra si prima "doza" de ingrasamant chimic. La graminee trebuie atat azot cat si alte substante, polifosfati si altele, pe cand la fasole si cele inrudite (mazare, bob, lucerna, trifoi) nu trebuie administrat azot, acestea fiind in simbioza cu niste bacterii fixatoare de azot. Asta este si unul din motivele pentru care este bine sa se practice rotatia culturilor. Celalalt motiv este legat de daunatorii culturilor. In perioada de vegetatie a culturii, de obicei se mai fac doua ingrasari suplimentare, cu ingrasaminte chimice sau naturale dizolvate in apa de irigatie, apoi se fac stropiri impotriva daunatorilor sau burienilor. in unele culturi, ierbicidarea se face manual sau mecanic. La alte culturi, precum bumbacul, un ierbicid este folosit pentru a face frunzele plantelor sa cada, facand astfel mai usoara recoltarea produselor acestor plante.
Pentru date mai exacte referitoare la cheltuieli, ingrasaminte, tratamente samd trebuie sa vorbesti cu un specialist agronom. happy

| relian a răspuns (pentru Zenithf):

Un teren de fotbal nu are 30x17 munde ai auzit tu asa ceva? Un teren are cam 100x50 m deci are aproximativ un ha.Am zis in mare 100x50.Dar asa mai exact nu stiu vreo90x45 sau ceva de genul asta.Ce arati tu ala este teren de baschet probabil.

| Zenithf a răspuns (pentru relian):

Nu stiu de unde am luat dimensiunile astea, poate zicea de un teren de fotbal in sala, dar atata scria acolo. Am mai cautat odata acum si asa este cum spui tu: lungimea intre 90 si 120 m si latimea intre 45 si 90 m, cred ca aici o gresit, nu poate sa fie aproape patrat. Oricum, peste 90 lungime si 45 latime. Si atunci un hectar este cat 2 terenuri si jumatate.

| relian a răspuns:

1 ha de teren? imagineazati cam 2 terenuri de fotbal si ala este un ha.Impozitul il platesti la primarie cit zic aia ca este pe ha si cred ca se plateste impozit in fctie de gradul de fertilitatea al terenului si unde se afla el localizat.La tara de ex impozitul este mai mic ca la oras.Adica si un oras are teren arabil in raza lui si deci acel teren arabil este impozitat ceva mai mult fata de un sat. Poate ajunge si la 120 de lei pe ha impozitul.Cind semeni ce poti adauga? Pai poti adauga multe, problema este ca nu prea ai de unde sa faci rost, iar ce trebuie costa scump.Acum in functie de fertilitatea acelui teren si avind in vedere ca tu vrei sa semeni cereale nu adaugi nimic la semanare.Semeni si adaugi dupa cind sint in vegetatie. Daca pui griu dai un ingrasamint iarna spre primavara, apoi un erbicid si cam asta e asa in mare. Daca pui porumb erbicidezi terenul inainte de semanat, apoi la fel dai un ingrasamint cu azot chiar de 2 ori daca vrei dar tot in vegetatie.Insecticide poti da in caz ca ai atac de daunatori ceva mai mare decit de obicei.Dar chestiile astea le faci asa pe parcurs.Initial trebuie sa ari terenul ori de vara ori de toamna depinde ce vrei sa semeeni. Daca vrei sa pui griu ari terenul de vara si semeni toamna griu,dar vei face asta in fctie de cum se prezinta vremea, daca a plouat, daca terenul se poate lucra etc. Daca na plouat deloc si tu nu ai posibilitati de udare nu prea vad cum vei putea sa semeni griu, adica pina la urma vei putea dar sanse sa ai ceva productie cam slabe. Daca a mai plouat asa in vara, plus ca poate prognozo toamna poate sa fie favorabila ploilor atunci semeni griu.Ai semanat si astepti.Griul va rasari toamna si cu cit va creste mai mare si frumos cu atit vei avea o recolta sigura.Va intra in iarna si acum iar apar ceva probleme. Daca iarna nu ninge si este foarte rece adica extrem de rece griul poate degera, desi cazurile astea se intimpla foarte rar.Deci vine iarna cade zapada griul se simte super bine, vine luna ianuarie, februaruie si asa chiar de este zapada poti da un ingrasamint, compex daca ai ca este mult mai bun. Apoi restul pe parcurs.E mult de scris asa ca tu.lucreaza terenul ori vara daca pui grau ori tomana daca pui porumb. Porumbul se seamana primavara. Faci rost de bani, vezi cit costa sa ari si chiar sa discui si sa semeni i caz ca pui griu. Daca pui porumb doar ari terenul toamna.Cit costa de arat un ha nu stiu cred ca vreo 250-300 de lei.Ce subventie ti se da? Pai cum ar veni pentru anul asta daca ai ceva pe teren sa zic tu trebuie sa mergi la APIA si sa completezi un formular pentru subventie, acolo spui cit teren ai, si ce cultivi pe el.Dar trebuie sa si dovedesti ca ai acel teren cu actu de proprietatea sau cu un contract de inchirire, pentru ca daca inchiriezi terenul cel care il ia in arenda ala ia si subventia in baza acelui contract.Acum cit ti se da subventie? Depinde ce cultivi pe acel teren.Cel mai putin se da la cereale si cel mai mult la legume, dar asta poti intreba acolo unde se fac aceste cereri.Cam asa sta treaba in mare.Deci tu anul asta nu iei nimic daca nu ai pus pe teren ceva. Cererea aia se poate face pina pe 5 mai atit.SUbventia o sa o primesti anul urmator, cam naspa dar asa sta treaba.Acum daca ai un ha si vrei sa cultivi cereale eu zic sa stai linistit ca nu obtii mai nimic.La cereale sa ai ceva profit trebuie multe ha si sa ai utilajele tale. Daca ai doar un ha atunci cel mai indicat este sa pui pomi. Poti pune si legume dar e muca multa si de cele mai multe ori muncesti si ori nu faci productie ca e anul prost climatic, ori faci productie foarte buna, dar tot prost vei sta pentru ca nu vei avea unde o vinde.Deci cum o dai tot naspa este.Ca daca obtii tu recolta buna, obtin mai toti si deci piata este saturata si pretul este mic. Daca anul este prost nu prea obtii nimic si nici altii nu obtin si tot naspa este.Ce mai poti face? Sa faci solarii si sa zic ca iesi ceva mai devreme cu legume.Dar daca nu te pricepi la agricultura, daca nu ai experienta nu prea obtii mare lucru asa in primii ani.Cel mai indicat este sa pui pomi si nu muncesti mult, iar fructele oricind se vind si oricind au pret bun.Insa la pomi va trebuie sa astepti 3-4 ani timp in care nu faci recolta.Innsa nu stiu cum este la impozit, s-ar putea sa te poti scade ca ai facut investitie si urmatorii 3-4-5 ani nu scoti nimic.Dar toate astea le afli de la camera agricola de la primarie.Bafta si daca mai ai ceva nelamuriri ma gasesti pe aici.

| AtateaConditii explică (pentru relian):

Dar pe 3 ha de teren merita sa cultiv cereale? Si daca da doar de un soi adica numa porumb sau mai pot sa pun si grau intr-o parte si in cealalta porumb?

| relian a răspuns (pentru AtateaConditii):

Poti pune ce doresti pe cita suprafata vrei. Poti sa faci calcule cit cheltui sa cultivi un ha de la incep; ut pina la sfirsit si poti calcula si cu cit vinzi cit scoti de pe acel ha.Dar trebuie sa stii ce cultivi, apoi citesti cam ce productie se obtine pentru cultura respectiva si te informezi camcu cit se vinde ce tu ai obtinut si asa in mare iti poti face o idee cam ce se scoate sau nu.In prezent avind in vedere ca nu prea mai exista posibilitati de irigare deci vei fi la mina climei mergi pe risc mai mult. Daca vor cadea ploi vei avea recolata bunasi vei avea si un profit, iar daca nu atunci vei pierde tot ce ai cheltuit.Acum daca te pricepi la calcule,plus iti mai zboara si mintea nitel te uiti,cauti verifici,vezi cum a fost,sau cum este anul,cad ploi, au cazut cite, pamintul are suficienta apa in el, cum o sa fie toamna prognoza, cum o sa fie iarna prognoza macar asa sa mai reduci din riscuri si dupa bagi cam dupa cum suna prognozole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ha de pamant este 10 000 de metri patrati. mai pe babeste 10 km lungime si un metru latime.graul se seamana toamna,porumbul in aprilie,ovazul se poate si in martie,recoltarea graului in iunie,a ovazului mai devreme cu doua saptamani, depinde, iar porumbul in toamna, sept oct, de subventii nu stiu, poate te ajuta altcineva.Pentru recolte bogate se ingrasa pamantul cu azot, apoi dupa ce rasare, se ierbicideaza, daca nu vrei sa dai cu sapatongue. bineinteles ca se da si cu insecticid, la ceva vreme dupa ce rasare planta.succes