| dya_8912 a întrebat:

Cati metri cubi de beton imi intra intr-un metru cub de fundatie? am citit undeva ca nu e un raport de 1:1... am de facut urgent un proiect si trebuie sa scriu si despre asta...

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intr-un metru cub de fundatie intra exact un metru cub de beton.
Ceea ce ai auzit tu se refera la altceva: intr-un metru cub de beton intra mai mult de un metru cub de balast, plus apa si cimentul. Asta se datoreaza faptului ca atunci cand se adauga apa, nisipul se "aseaza" reducandu-si putin volumul. Nu stiu sa iti spun cu precizie, dar intr-u metru cub de beton intra cam 1, 2 metri cubi de balast. Odata turnat insa betonul, acesta nu mai scade in volum, deci un dintr-um metru cub de beton va rezulta un metru cub de fundatie.

regis
| regis a răspuns:

@mg - sa fim seriosi, armatura ocupa un volum neglijabil, niciun calcul teoretic nu tine cont de asta. Chiar daca asa cum spui, in unele structuri armatura este impresionanta, volumul de beton va fi la fel de impresionant, astfel incat in final se poate neglija. Ceea ce nu se poate spune despre volumul "ingredientelor", care intr-adevar difera semnificativ.

| mircea a răspuns:

Crezi ca un mc de beton inseamna mai mult/mai putin decat un mc de fundatie? Nu te supara, dar vrei sa iesi inginer in constructii, sau pe langa constructii?

| mircea a răspuns:

Auzi mg-ule, esti bun tare, dar la Farmacie!

| mircea a răspuns:

Daca tot te pricepi asa de bine, mai "regis" ce esti, ai auzit de contractia betonului, fenomen ce se manifesta la cca, 4-6 ore dupa inceputul prizei si care in 24 de ore poate chiar sa sectioneze o placa? Astea toate, daca ai gresit raportul apa/ciment, sau daca diferentele de temperatura din masa betonului si exterior sunt superioare diferentelor maxime admise ale curbei teoretice de priza (numarul de grade x zile la 20 grade Celsius)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stupid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electricianul stie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis are PERFECTA DREPTATE. In realitate, intr-adevar, nu se potrivesc "la lingurita (sapatura nu e perfecta, adancimea la fel), dar la antemasuratoarea de proiect se ia in calcul 1/1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiureli. Intr-un mc de fundatie nu intra un mc de beton. La un mc de fundatie se scade armatura si ramine mai putin de un mc. Teoretic armatura nu are volum mare... teoretic. Practic, la o fundatie amarita unde sint " trei fiare " se poate lua mc pe mc, dar sint si lucrari unde armatura ocupa un volum impresionant si trebuie facute calcule. Si mai practic, adica din realitate, va spun ca in 99, 99% din cazuri, la turnarea unei fundatii sau altei lucrari, nimeni nu stie sa calculeze corect. Asta inseamna ca ori ramine beton fata de cerere, ori mai este nevoie de ceva beton pentru completare.