| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai durabil, parchetul veritabil (din lemn) sau cel laminat?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Clar din lemn. Mai ales daca este uscat, montat, lacuit si intretinut corespunzator. Plus ca se mai poate reinnoi periodic, prin raschetare si lacuire.

| elena a răspuns:

Stau intr-un bloc din 1958, am acelasi parchet in camere si-acum, nu am facut nicio modificare la el, ce nu-mi place este ca are latimea cam mare de 5 cm, fata de alte scandurele care sunt de 3, deci este FORTE BUN din lemn.

daniela
| daniela a răspuns:

Evident ca parchetul veritabil mai aes daca este bine uscat si bine pus.

| fabiola a răspuns:

Parchetul veritabil, evident! Daca nu este lacuit este un pic mai greu de intretinut, dar merita efortul.

| mircea a răspuns:

Cel mai durabil este cel din lemn, dar este si cel mai scump.

| claudya a răspuns:

Parchetul din stejar e cel mai rezistent...

| dulshe a răspuns:

Cel din lemn dureaza mult mai mult ca cel laminat cu totul ca ala laminta e mai super.

| csintalan a răspuns:

Stejar carpen 200*25*20, lacuit este exceptional, durabil fara trafic intens protejat valabil 100 ani.

| silvio a răspuns:

Are dreptate Nimeni, dar banuiesc ca nu il vei pune in baie happy. Laminatul e o replica ieftina a parchetului. Daca te hotarasti la unul din lemn, iti recomand sa cauti un meserias adevarat care sa ti-l monteze. Bafta.

| Ralux a răspuns:

Cu siguranta parchetul veritabil.

| adi a răspuns:

Din lemn, cu o grosime mai mare, si bine lacuit(cel laminat e mai rezistent la umiditate).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Parchetul veritabil din lemn.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai gandit mult intrebarea asta? Cred ca totusi...raspunsul e evident.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala laminat e rezistent la apa. cel din lemn daca se umfla nu prea mai ai ce face cu el. poti sa-l scoti de tot.

| trifsandu a răspuns:

Eu am in camera parchet laminat dar nu sint multumit de el. Daca ar fi sa imi mai pun parchet as alege cel din lemn masiv. si in una din cele 4 camere ale mele o sa pun cu siguranta parchet veritabil(bineinteles eu o sa m-il fac si tot eu il montez)

| rub1yanna a răspuns:

Eu sunt pro parchet masiv...mi-am montat in toata casa (apartamentul) inclusiv in BAIE! :) pentru ca de unde am cumparat( http://www.naturalhomeparchet.ro ) au un parchet special si pentru baie. Foarte incantata sunt de el.

| Emilia_Adriana_1989 a răspuns:

Eu iti recomanda parchetul stratificat.
Constructia acestui tip de parchet prin suprapunerea unor straturi din esente diferite ca duritate confera un grad de stabilitate si durabilitate mai mare decat in cazul parchetului din lemn masiv. Mai multe informatii gasesti aici www.paginadedesign.ro