| madixXx a întrebat:

Ce este pepenele rosu, fruct sau leguma? Dau funda :X

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Din punct de vedere stintific, pepenele rosu este fruct. Lebenita este o planta dicotiledonata... bla bla, ca si in sceneta aia a lui Forin Piersic, fructul ei, partea edibila (adica de mancathee hee) a plantei este un fruct de tip baca uriasa, in medie de 4 kg, carnos si zemos, si de culoare verde in una sau mai multe nuante. In interior este roz/rosu de la licopen, substanta prezenta si in rosi. Este dulce si racoritor, bogat in apa si saruri. Continutul redus in calorii il face ideal in cure de slabire. Semintele sunt negre, maronii si sunt bogate in vitamina E.
Din punct de vedere agricol, pepenele se incadreaza in categoria bostanoaselor, care sunt legume.
Tot la fel se poate discuta si despre rosii, vinete si ardei, plante din familia solanacelor la care partea edibila este fructul, dpdv agricol sunt incadrate la legume, la pastaioase se consuma de asemenea fructul, cand este verde, sau numai semnitele dupa ce s-a uscat (fasole, mazare, bob, linte).
In concluzie, pepenele rosu este si fruct, si leguma, dupa cum il iei. Scuze ca ti-am impuiat capul cu atatea explicatii.hee hee

35 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna MadixXxhappypepenele rosu este primul fruct cultivat vreodata in Egiptul antichappy

| MMihai a răspuns:

Pepenele rosu este fruct.

| Tsiitsix3 a răspuns:

=Cati ani ai?
= Scumpo, pepenele rosu e fruuct.

| Classy a răspuns:

Fruct.

| 1fluturas a răspuns:

Fruct .

| MenInShadow a răspuns:

Fruct, deoarece are gust dulce, eu nu cred ca este vreo leguma sa aiba un gust asa dulce, de ex ca portocalawinking sau capsunawinking

| DdDiX a răspuns:

Un fruct:*

| Francesca17 a răspuns:

Buna!
Pepenele rosu este fruct, draga mea!
Numai bine love struck!
Funda puppy dog eyes?

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Ce intrebare! Pe cine ai incercat sa copiezi? Pe cea cu rosia sau pe cea cu nuca? Pentru ca e logic ca e fruct.
Bye!

| BlackNights a răspuns:

Fruct

| RainbowAndra a răspuns:

Clar fructwinking

| mefree2fly a răspuns:

Fruct

| Fluffinator a răspuns:

Fruct

| SenioritaTeePupaceşte a răspuns:

Fruct lol!

| LittleMilka a răspuns:

Fruct straight face

| Dina a răspuns:

Leguma

| fuckThisLife a răspuns:

Leguma

| Ralluca25 a răspuns:

Fruct.

Alte răspunsuri
| gabriella85 a răspuns:

Fruct

| ancuta20 a răspuns:

1 Pepenele rosu este de fapt o leguma si nu un fruct si se inrudeste cu dovlceacul si castravetii.

Citeste mai mult pe: http://gradina.acasa.ro/......51027.html

Si la educatie tehnologica mi s-a spus asa: pepenele este o leguma curcubitacee.

| camifgtjfjtyfmh a răspuns:

Fruct

| alexgabyy29 a răspuns:

Este o fructa.

| bebyInocent a răspuns:

Ma astia voi care ziceti ca e leguma va faceti deras draga madixxx e fruct fundita te roggggg?

| greta02 a răspuns:

Leguma, cred:-s... funda?:*

| Beyk a răspuns:

Eu una cred ca este fruct, de fapt sigur este fruct. Fundaaa?

| princessmia a răspuns:

Eu cred ca este o leguma.

| tdrgabriela a răspuns:

Fruct