| mihaela_3649 a întrebat:

Ce flori se pun primavara?

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Branduse, primule, panselute, amarylis, violete, narcise, lalele, nasturei/bumbisori, zambile...merg pe balcon dar si in gradina.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Toate florile care nu sunt perene.Adica cele care se inmultesc cu seminte!

Elianna
| Elianna a răspuns:

.@mg:intrebarea care s-a pus s-a referit la "plantele care se pun primavara". Plantele pertene, daca sunt perene nu trebuiesc puse, ca ele rasar singure. Daca sunt mutate de colo colo nu trebuie sa fie neaparat primavara, le poti transplanta si toamna! Florile care se inmultesc prin seminte sau bulbi(daliile, gladiolele, etc) se pun numai primavara, pentru ca perioada lor de viata este un sezon(primavara->toamna). In concluzie, am raspuns ad litteram la intrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ anelaubed / Ce spuneti? De unde ati scos asta?
Primavara este un sezon bun de plantare pentru orice planta perena sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@elena/ O parte din plantele enumerate din tine se planteaza toamna ( bulbi ) pentru a inflori in gradina primavara!
Poate raspunsul meu trebuia scris cu distanta intre litere...
Primavara se poate planta orice planta, perena sau nu.
In cazul plantelor perene nu trebuie sa ne asteptam la rezultate spectaculoase in primul an.
Plantele anuale se pot planta din seminte, direct in gradina ( care se preteaza ) restul rasaduri.
Plantele cu bulbi se planteaza toamna daca vrem rezultate primavara devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghiocei