| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă HABITAȚIE? Dacă vreau sa cumpăr un imobil și în descrierea anunțului scrie : Situație juridica -Habitatie (asta pe lângă alte aspecte dotări renovări etc.) Strict acest termen ma interesează, va rog. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Drept de abitatie!
Adica cine iti vinde, sau alta persoana (nu cunosc cazul tau) are dreptul de a locui in acel imobil pana moare. Sunt cazuri in care si-a adus si cate un copil, nepot, frate, in baza dreptului sau.
Atentie mare cand cumperi o locuinta.
Te poti trezi ca ai casa dar nu o poti folosi.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Yuoia):

Doamne da ce prostie. as înțelege cumva în o anumita situație gen sa cumperi casa de la niște oameni bătrâni, dai o anumita suma și de restul cum ar veni ii îngrijești pe acei bătrâni și ii intretii și sa poată sta în continuare pana la sfârșitul vieții acestora. La o astfel de situație da, înțeleg. Dar eu personal (ca să explic situația) vreau sa cumpăr o camera de cămin dintr un cămin de nefamiliști și în descrierea(pe OLX) acelui anunț scrie Habitatie. Am mai văzut la câteva anunțuri acest cuvânt. Este în mod special acesta camera cu un buget mai accesibil și m ar fi interesat...dar ca să dau din lac în puț...doamne ferește! Eu as fi vrut sa o închiriez o perioada și după sa ma mut eu. Apoi dacă acea camera are numai un pat, dulap, frigider și o chiuveta. unde sa mai stau calare peste alte persoane și pana la urma nu as vedea rostul unor astfel de "obligatii". Vrând doar sa cumpăr o camera de cămin. dar defat sa locuiască altcineva. de fapt pentru ce as plăti 12mii de euro?! Mai bine ma las lehamite. As fi întrebat direct la anunț dar este o agenție de imobiliare deci nu puteam vorbi direct cu proprietarul ce și cum, iti mulțumesc ca ai răspuns!

| Yuoia a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Si agentia stie ce conditii sunt.
Dar da-mi un link sa vad si eu ce scrie exact acolo. Poate ma lamuresc.

| Yuoia a răspuns (pentru aaanamariaaa):

A! Aici e vorba de situatia juridica. Adica este spatiu de locuit. Nu va sta si altcineva acolo.
Insa, daca e camera de camin, eu stiu ca baia este la comun. Accepti asta?
Si inca ceva foarte important: comisionul agentiei. Care este 3% (mie mi se pare mult) aplicat la valoarea cu care se vinde. Si pe care il platesti IN PLUS fata de ce dai vanzatorului.
Camera de la link-ul dat arata bine pentru o camera de camin. Iti lasa tot ce este acolo? Daca da, merita pretul.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Yuoia):

Prețul și aspectul camerei și faptul ca are dotarea necesara m-a atras și pe mine. O sa sun la agenție sa vorbesc sa vad ce și cum, în legătură cu baia..mda nici pe nu ma prea încântă ideea sa folosesc cu atâția străini baia și sa nu am intimitatea mea. Nu sunt presata de timp deci probabil o sa mai aștept sa vad dacă mai apar și alte anunțuri. Mulțumesc pentru ca mi ai răspuns și ca mi ai dat cumva " mura în gura" laughing Seara faina!

| Yuoia a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Cu mult drag!
Cand stiu ceva, ajut cat pot.
Seara buna si tie, chiar daca a trecut o zi. happy

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://lege5.ro/......odul-civil
Art 750 din Codul civil. Dacă îl cumperi, este al tău. Dar cineva are dreptul de a locui acolo (împreună cu tine) până moare.

| Goete a răspuns:

Pana sa pui intrebarea asta si sa astepti raspunsuri, pui exact aceeasi intrebare
"Ce inseamna habitatie"
Intr-un motor de cautare sau intrebi direct asistentul google sau Siri sau Alexa si ai raspunsul exact si instantaneu

| Yuoia a răspuns (pentru Goete):

Asta e TPU toti pentru unu sau TPU troli... nu mai spun restul ca primesc ban.

| Goete a răspuns (pentru Yuoia):

TPU,nu motor de cautare sau Dex.
Pentru intrebari la care nu gasesti raspunsul, sau nu atat de simplu si pe deasupra cu mai putin efort decat sa scrii aici atat.
Nu mi se pare normal sa fie plin cu intrebari banale.
Dar ok, fiecare dupa capacitatile - sau incapacitatile salewinking

| Yuoia a răspuns (pentru Goete):

Te-ai uitat macar de curiozitate pe link? Ai vazut ce si cum a scris agentia? Este foarte derutant pentru cine nu are un minim de cunostinte juridice. Macar in termeni. Iar cine nu stiepoate face confuzie intre dreptul de abitatie si regimul de abitatie.

| Goete a răspuns (pentru Yuoia):

Nu.
Pentru ca intrebarea in sine nu contine nici un link.
Numai bine

| Yuoia a răspuns (pentru Goete):

Deci esti Gica-contra ca sa faci punctaj.
Sa-ti fie de bine!

| Goete a răspuns (pentru Yuoia):

Nu fac punctaj si limbajul tau e la un nivel mult prea inalt - sau cel putin decalat - pentru mine.
Am raspuns strict la intrebare si expresand parerea mea personala care - ca noroc - nu e identica cu a ta,
Si eu - in comparatie cu tine - accept si apreciez opiniile diferite. Dar nu am de ce sa mai discut pe tema asta

| MarioBuzea51 a răspuns:

Mă gândesc că sunt metrii habitabili pentru a trăi...