| Andrusk2 a întrebat:

Salut! O centrala pe peleți poate exploda?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Teoretic da, practic este foarte putin probabil. Chiar la defectarea pompei de recirculare, alimentarea cu peleti ar fi minimă, ceea ce greu ar putea duce la fierberea apei din instalatie. Chiar daca s-ar ajunge la fierbere, o instalatie corect executata include si o supapa de suprapresiune, care s-ar deschide inainte ca presiunea sa devina periculoasa.
Pentru super-siguranta, (daca centrala nu are deja asa ceva), este foarte simplu de conceput o automatizare care sa opreasca alimentarea cu peleti imediat ce temperatura apei atinge 90 de grade, de exemplu.
Vad ca unii spun ca cazurile sunt mai rare decat la gaz, asta este o parere nesustinuta de realitate. Centralele pe gaz sunt 100% sigure, doar improvizatiile pot produce explozii. Cele mai peroculoase din acest punct de vedere sunt cele pe lemne, unde focul este mult mai greu de controlat.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca se creaza presiune mare in instalatie (de exemplu: se opreste pompa de recirculare si nu functioneaza supapele de siguranta).

| Andrusk2 explică (pentru Bula):

Dar cazurile sunt de-obicei rare, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrusk2):

Cazurile sunt mai rare ca la cele pe gaz.

| Bula a răspuns (pentru Andrusk2):

Daca se face verificare anuala (inainte de sezonul de incalzire), atunci probabilitatea este mica (dar nu exclusa).
Ne-functionarea pompei se "simte" prin temperatura redusa a caloriferelor, dar si din incapere. Totusi, e bine sa fie montata si o avertizare sonora de avarie (daca centrala nu are).

| Hammurabi a răspuns (pentru Bula):

Nu înțeleg. Cum se poate creea presiune mare în instalație dacă se oprește pompa de recirculare?

| Frank51 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu circulă apa, se încălzește peste 100 grade, fiind vapor presiunea crește, până scapă la cel mai slab punct.

| Hammurabi a răspuns (pentru Frank51):

Aaaa... se creează vapori care cresc presiunea.
Gata. Am priceput.
Mersi.

| Bula a răspuns (pentru Hammurabi):

Simplu.
Apa din centrala se supraincalzeste si se creaza presiune de aburi, care pot duce chiar la explozie.

| Hammurabi a răspuns (pentru Bula):

Am înțeles. Mersi.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

La primele cazane pe aburi, asta era una din cele mai frecvente probleme, rata exploziilor era destul de mare. Dar, omul fiind inventiv, a reusit sa gaseasca solutii

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Da, asa a fost.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fata de ce a spus Bula mai poate fi o cauza: spatiu neaerisit unde-i dispusa centrala.

| mihai69 a răspuns:

Orice fel de centrală poate exploda.
Din această cauză se fac anual verificări și operațiuni de întreținere preventivă.

| NunuNini a răspuns:

Daca ii creste presiunea peste cea admisa de constructor, poate exploda.