| ovidiu8msn a întrebat:

Ce rase de caini rezista mai usor la frig, iarna? Stau la casa. Vreau sa imi iau un caine cam de marimea unui boxer-pitbull.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De rezistat la frig, evident cel mai bine rezista Husky si Malamutul de Alaska, insa au probleme iarna.
De rezistat insa in curte, va rezista orice rasa, fara probleme. In general nu frigul le creeaza probleme cainilor, ci curentul. O cusca din lemn, de dimensiuni adecvate taliei cainelui, prin care nu bate vantul pe la imbinari si in care nu intra apa nici prin acoperis, nici pe dedesubt, eventual cu o patura veche pe post de asternut, ii va servi drept adapost calduros oricarei rase.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Saint-Bernard, Husky.
Cauta ceva mare si cu multa blana, ala e! happy

| expander91 a răspuns:

Saint bernard, este foarte jucaus si este perfect pentru iarna, husky la fel, el este chiar din tinuturile zapezilor, daca tot stai la casa, eu iti recomand eu caine foarte inteligent care de cum te vede te crede stapan : Ciobanescul German, Nu are probleme cu nimic, dar totusi nu ii plac strainii, dar daca tu ii spui sa nu faca aia el nu face atat de inteligent este. Acum ca tot am deviat de la subiect sper ca ti-am fost de folos

| niggasinparisxxx a răspuns (pentru expander91):

Salut,as vrea sa te intreb daca ar rezista iarna, bine in culcus si cusca buna un pui de caine lup de 3 luni?

Răspuns utilizator avertizat
| madalina2222 a răspuns:

Huskybig grin

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Caini rezistenti la frig sunt cainii nordici:Husky Siberian, Malamut de Alaska, Samoyed etc..Eu am Husky si al ador.e hiper rezistent la frig...adora zapada si frigul...gandestete ca rezista pana la -80 (In Siberia) la ei -20 de grade e cum ar sta la bronzlaughing.Si sunt foarte inteligenti, jucausi, energici la maxim, ascultatori si iubitori si cu alte animale, oameni si in special cu copii.Este adevarat un animal exceptional. eu asta iti recomand un husky ...malamutul e la fel doar ca e mai putin jucaus si un samoyed nu prea gasesti pe la noi.Numai bn..sa ne anunti ce ai ales.Nu iti lua pitbull, rotw...sau cane corso etc sunt foarte greu de controlat si daca nu ai dresezi de mici e jale.o sa ajungi sa faci tot ce vrea el de frica sa nu te pape de fund.

| Crissxxx a răspuns:

Husky happy

| Ancutza2000 a răspuns:

Husky, Ciobanesc Germai (dar, e can,, nazdravan'').

| OLy123 a răspuns:

Eu ti-as recomanda Eskimo American!

| pitbullromania a răspuns:

Ia-ti pitbull este caine ideal, este unul dintre cei mai buni caini intra pe www.pitbull.ro