| alexandrubt13 a întrebat:

Cea mai buna foarfeca de curatat pomi la inaltime si crengi mai groase,cața se zice,o recomandare profesionala ca prajina telescopica am gasit, comandat din fibra

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu folosesc o foarfeca ieftina din otel, cumparata de la o taraba din piata (se actioneaza cu snur de plastic). Este montat in varful unui par lung de lemn, de cca 4m lungime. Pot taia cu ea crengi pana la 1.5-2cm.
Pentru taierea crengilor mai groase se gasesc fierestre mecanice montabile tot pe varf de par, dar exista si cu motor.