| alexandraalis a întrebat:

Centrala ariston.
De ce apa in baie se incalzeste greu?
Las sa curga multa apa pana se incalzeste.
Stie cineva care ar fi cauza?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traseul lung al tevilor, sau locatii reci prin care trec tevile. Sau, o pompa de recirculare mai lenesa.

| Zmantana a răspuns:

Tevile de apa trec prin pereti de la centrala pana in baie, iar peretii sunt reci, deci apa din tevi se raceste, iar atunci cand dai drumul la apa, pana vine apa calda de la centrala, si pana se incalzesc si tevile, dureaza big grin

| robertp417 a răspuns (pentru Zmantana):

Probabil este o problema de localizare(locul unde este centrala fata de baie, in principiu centrala se instaleaza in bucatarie si de aceea acolo vei avea tot timpul apa calda mai rapid ca in baie), a doua probleam este de cantitatea de apa pe care o poate incalzi centrala/min!

| distinct a răspuns:

Nu neaparat ca se raceste apa pe traseu sau ca tevile ar fi nu stiu cum.ideea e ca in tevi ramane apa care inainte sa vina apa calda trebuie sa curga afara, ca nu se pastreaza calda in tevi. Probabil distanta intre centrala si baie e mai maricica si ca tevile au diametru mai mare, atunci e foarte normal ca apa la baie sa se incalzeasca mai greu.

| cyobyescu a răspuns:

Distanta de la centrala pana la baie fiind probabil mai mare e si normal ca apa sa se mai raceasca pe traseu