| luky63 a întrebat:

Cine are yucca? M-a intereseaza cum se ingrijeste. Ce pamint prefera si alte sfaturi utile pentru a avea o planta sanatoasa?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Despre ce Yuca vrei sa stii ceva informatii? Sint doua tipuri de yuca, una care se cultiva ca planta de apartament si alta care se cultiva afara direct in pamint si care sta si iarna afara.Acum am vazut cineva a dat pe aici un site si acolo spune ceva info dar nu este adevarat tot ce se spune acolo. Uite de ex spune ca face parte din fam Agavacee/Gigliacee, deci pina la urma care familie este Agavaceae sau Gicliaceae? Si ei scriu Agavacee ceea ce nu e corect se scrie Agavaceae, dar asta are mai putina importanta pentru tine.In schimb acel site daca afiseaza ceva trebuie s-o faca corect.Dar probabil nu au bani sa mai plateasca si consultanti sa le corecteze articolele.Dar trecem peste.Acolo trebuie sa se spuna uite se cultiva si afara si in aptartamet si una arata toatal diferit de cealanta.Iti dau asa citeva info despre amindoua.O luam pe cea cultiva afara.
1-YUCCA-familia Liliaceae CULTIVATA AFARA, deci asta este familia in ambele cazuri si nu alta. Specie originara din America de Nord apare ca o tufa destul de bogata chiar foarte bogata, apare ca si cum frunzele ar iesi direct din pamint datorita faptului ca tulpina este foarte scurta aproape nesesizabila.Frunzele sint lungi de pina la 80 cm uneori foarte dese drepte, rigide cu marginile filamentoase, adica se observa asa ca si cum ar avea o ata pe margine.Din mijlocul acestei tufe apare in vara tije (arata ca niste bete)florifere care sint foarte inalte, uneori pot atinge si 2 m inaltime.Aceste tije se termina cu un panicul(cum are planta de porumb in virf ala e panicul)care este foarte mare si are pe el flori foarte mari chiar de 6 cm in diametru sub forma unor clopotei, iar culoarea este alb-galbuie.Aceste plante au pe radacini muguri(drajoni)si ii poti inmulti despartind tufa, fiecare bucatica ce o desprinzi sa ramina cu ceva frunze si radacina pe care sa se gaseasca acesti mugurasi. Poti face asta toamna tirziu, desparti si tot atunci si planteti acolo unde vrei acele bucati desprinse.Frunzele fiind mari le poti lega astfel sa stea gramada chiar de stau strinse.Primavara or sa aiba frunze uscate, le cureti si lasi plantele sa creasca.Acum aceasta yuca cultivata afara nu are pretentii mari, deci nu necesita ingrijiri deosebite.Plantele trebuie plantate direct sub soare pentru ca este o specie termofila, dar poate creste si la semiumbra caz in care nu va mai face flori.Deci daca vrei sa faca flori trebuie sa stea in soare.Este o planta foarte rezistenta la seceta si la temperaturi foarte mari.Deci daca este sa-i faci ceva atunci cureti planta de frunze uscate primavara si uzi atunci cind uzi si restul de plante ce le ai prin curte.Sa nu uzi sa balteasca apa la radacina lor pentru ca se vor usca.Uzi cind pamintul este uscat, nu uzi asa intruna.In rest nimic deosebit
2-YUCCA-Familia Liliaceae, PLANTA DE APARTAMENT, este originara din Mexic, Guatemala, numele ii vine de la insulele Antile unde asa este numita popular. Spre deosebire de specia care creste afara aceasta are o tulpina foarte inalta si in virful acelei tulpini sau mai multor tulpini apar rozete de frunze, asemanatoare ca niste palmieri.Deci se pare ca avem o diferenta destul de mare intre cele doua cultivaruri. Efectul acestei yuci de aptm este dat tocmai de aceste tulpini inalte si rozeta de frunze din virf cei face sase asemene cu palmierii. Tulpinile sint nude adica goale si au pe ele inele ramase ca urmare a caderi frunzeleor.De asemenea poti cultiva aceasta yuca si fara tulpina adica doar rozeta aia de frunze direct asa de jos dar fiecare cum doreste.Aceste yuci de apt decoreaza mai mult prin frunze sau prin portul lor tupina si frunze decit prin flori.De inflorit infloresc doar unele specii nu toate.In conditii naturale la locul de origine toate fac flori dar in conditii de aptm doar Yucca Aloifolia face flori, restul doar tulpini si frunze. Florile la cele care infloresc sint albe, parfumate la fel de forma unor clopotei si la fel asezate pe o tulpina din asta inalta iar daca o lasi poate rasturna si vasul in care sta, florile aparind la sf verii.Dar asa din ce am vazut mai mult decoreaza prin frunze.Aceasta yuca de aptm se afla mereu verde, planta are nevoie de lumina multa si mereu trebuie asezata la un loc cit mai bine luminat.Vara se poate scoate afara pe terasa sau in gradina.Deci vara suporta caldura fara nici o problema, iar iarna este bine sa se tina cumva la ceva tem mai scazute chiar si 10 grade celsius.Planta se inmulteste prin butasi de tulpina, adica bucati de tulpina dar si prin rozete de frunze.Pt a face butasi de tulpina se folosesc plantele batrine. Butasii taiati se pun pentru inradacinare in turba in amestec cu nisip.Lungime butasilor se face de cit vrei dar nici prea lungi, insa nici sa nu se mai vada nimic.Deci se lasa la aprecierea fiecaruia asta avind in vedere citi butasi vrei sa faci.Acoperi acei butasi cu ceva folie sa stea acolo umed si faci ceva gauri in acea folie sau punga ce pui tu peste. Poti pune ceva turba amestecat cu nisip direct in ghiveci si acolo pui butasii bagi ghiveciul intr-o punga dai gauri la punga si aia e tot. Dupa 3 saptamini daca tii acel ghiveci cu butasi la 22-24 de grade va apare primele frunze.Cind apar frunzele dai punga aia la o parte si continui sai tii acolo asa in ghiveci inca vreo luna o luna si jumate dupa care poti sai separi fiecare in alt ghiveci.Cind faci asta mai elimini ceva din frunze.Ca lucrari de ingrijire trebuie sa le schimbi ghiveciul odata la 3 ani, adica sa pui altu ceva mai mare, se uda de 2 ori pe saptamna din mai pina stiu si eu octombrie, dupa care o sa uzi odata la luna sau de doua ori la luna.Vei uda doar daca pamintul se usuca.Nu dai apa daca deja pamintul este umezit chiar de trece si o luna.Deci lasi sa se usuce cit de cit bine pamintul din ghiveci si atunci uzi iar.Si de asemenea poti fertiliza, dar numai vara cu ingrasaminte ce le gasesti in comert.Si sa nu uiti sa pulverizezi frunzele asa din cind in cind pentru ca planta prefera ceva umezeala in aer.De ce sa uzi doar cind pamintul se usuca? Daca uzi asa mereu afecteaza radacina si umiditatea asa mare in sol duce la putrezirea radacinei. Daca cumva apa balteste in ghiveci fii sigura ca planta va muri in secunda a doua.O sa constati ca frunzele de la baza adica de la baza rozetei se vor ingalbeni, dar nu te agita ca este normal odata ce imbatrinesc ele vor muri.Planta va forma noi frunze si se va duce asa tot in sus si uite asa apare acea tulpina inalta.Gata ajunge ca deja am scris un roman pe aici. Daca ai nelamuriri ma gasesti pe aici.Bafta.

| luky63 explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns

3 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Uite aici ceva despre plantuta ta...http://gradina.acasa.ro/......65466.html

| bumtzbumtz a răspuns:

Yucca are nevoie de multa lumina, insa nu trebuie amplasata direct in razele soarelui. Daca nu au lumina suficienta, frunzele de Yucca se ingalbenesc. Vara, poti scoate ghiveciul afara, pe balcon sau in curte, iar daca temperaturile sunt prea pari, poti uda frunzele cu putina apa. Este recomandat sa nu uzi frunzele daca planta este amplasata in soare, deoarece poti provoca arsuri.
Yucca nu are o temperatura anume la care se dezvolta mai bine. Suporta canicula insa nu la fel de bine se manifesta la temperaturile scazute. Iarna, nu este indicat sa fie lasata intr-o temperatura mai mica de 7 grade Celsius.

Yucca nu este o planta amatoare de apa. Intre aprilie si octombrie este indicat sa o uzi cu moderatie, fara a permite apei sa se scurga in tavita ghiveciului. La fiecare 4 saptamani, este recomandat sa aplici substante fertilizante pentru plante decorative prin frunze. Din noiembrie pana anul viitor in martie, nu mai este necesar sa feritilizezi Yucca.