| dydy22 a întrebat:

Cine imi poate spune daca merge sa pun folie anticondens peste grinzile din interiorul podului care tine loc de placa ( planseu din lemn) petru izolatie si sub ea sa pun vata de sticla. Adica jos in camera o sa pun rigips, vata de sticla si folie anticondens

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Folie pentru ce? Nu ai treaba.Deci tu ai grinzi cum spui si in interior pui rigips corect? F bine dci pe rigips prin pod pui vata minerala sau cum ii zici tu vata de sticla si aia e tot.Nu trebuie sa pui nici o folie. Daca vrei sa pui folie o pui pe grinzi in interior, prinsa de grizi si apooi pui rigipsul, dar nu cred ca are vreo valoare. Odata ce tu izolezi in pod cu vata folia stiu si eu nu vad ce mare rol o sa aiba pentru condens.Eu am vazut case balamuc si cu folie si fara dar in ambele cazuri nu am obsv diferente.Dar daca n-ai ce face pune ca nu te costa cine stie ce, dar folia asa se pune deci deasupra pe rigips si apoi vata pe folie.Deci nu pui vata sub folie pui vata pe folie cum ar veni. Daca pui folie peste vata nu vad care e smecheria. Apoi grinzile din lemn nau treaba, ca am vazut cineva spunea nu stiu ce punti vraja marii. Lemnul daca nu stiai este si el izolant termic, asa ca poti sa nu pui izolatie peste grinzi, poti pune intre grinzi.Dar daca ai izolatie destula bagi la greu, cu cit mai groasa cu atit mai bine.

| Euuu1973 a răspuns:

Materialul termoizolant trebuie montat in așa fel încât sa se evite formarea punților termice. Termoizolația ar trebui conceputa in așa fel încât pe lângă materialul izolant din interior, sa se monteze un strat si pe exterior.Astfel se pot elimina punțile termice cauzate de căpriori.