| marcelle a întrebat:

Cineva m-a inundat, acum nu e momentul sa ma apuc sa fac curatenie in toata casa. Am o portiune din perete, cam de 1m, as putea sa rad doar acea portiune si apoi sa o varuiesc sau trebuie sa ma chinui sa rad mai mult? E suficient atat cat e pata de la inundatie?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Merge doar acea portiune, atit cit cade usor.
Umezit-curatat-spalat-amorsat-gletuit-amorsat-vopsit. Acestea sunt operatiile necesare ca sa fie facut ca la carte totul, incit dupa un timp sa nu fie necesar sa se zugraveasca din nou. Judeca si tu daca merita sa faci treaba pe doar un metru sau pe tot peretele. Mai ales ca daca nu stii sa gletuiesti, daca cureti tot peretele, se vor vedea pe el diformitati. Altfel, scapi doar cu acel metru.
Cureti, speli, acel metru, dai cu amorsa pe tot peretele, si dai cu lavabila tot pe tot peretele, de aceea e nevoie de amorsa, ca sa nu ai surprize sa apara pete. Dai pe tot peretele, pentru ca daca dai doar pe acel metru, se va vedea diferenta intre lavabilul nou si cel vechi, mai ales dacae alb, cel vechi apare mai negricios datorita prafului acumulat in timp.
Spor la treaba!

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Este bine sa varuiti tot peretele, nu doar portiunea de 1 metru,
Oricum faceti treaba, macar sa fie bine.

PS. Daca este umiditate si peretele este patat si umed, e posibil sa apara mucegai.
E bine sa varuiti cat mai repede, si sa uscati bine. https://blogdeinstalatii.ro/......let-video/ Un dezumidificator va poate ajuta sa uscati mai repede. Sau cel putin aerisiti foarte bine camera.

| cristi202 a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

Raspunsul tau are iz de reclama, nu crezi?

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru cristi202):

Va rog sa ma scuzati daca nu este permis...

| cristi202 a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

Nu e vorba ca nu e permis, dar sa pui un om sa isi curete un perete intreg cand nu e nevoie, pentru ca mai apoi din acea cauza sa ii oferi ca solutie un produs din magazinul tau, nu mi se pare prea OK. Prea e comerciala treaba.

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru cristi202):

Domnule Cristi,
Am scris ''sa varuiti tot peretele'' nu sa-l curate pe tot. Cred ca asa este mai bine, altfel daca varuie doar o portiune de 1 metri, se vede urat, nu credeti?
Produsul nu este din magazinul meu. Eu nu am un magazin, am un blog unde scriu articole.
Solutia recomandata a fost sa foloseasca un dezumidificator pentru a reduce umiditatea in camera provocata de peretele ud, sau sa ventileze bine.
Nu credeti ca este o solutie buna?

| cristi202 a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

OK. Scuze. Nu am fost eu atent. Am fost asa pornit pentru ca am vazut linkul spre blog si sugestia de a folosi un dezumidificator, acum, cand inca e cald afara si nu e necesar acest lucru doar la un perete umed. O simpla aerisire e destul. Lucrurile nu trebuiesc complicate cand nu e cazul, cred eu. De aceea credeam ca e o sugestie la ceva ce ai de vindut. Scuze inca o data!

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru cristi202):

Ok, multumesc pentru raspuns.
Toate cele bune.

| Yuoia a răspuns (pentru cristi202):

"acum, cand inca e cald afara"
Dar unde locuiesti tu de este asa de cald astazi? Nici ieri, nici alaltaieri, mici maine...
Apoi, sa stii gospodare, ca daca zugraveste numai o portiune de perete, se vede diferenta de culoare. Chiar daca e alb simplu.

| cristi202 a răspuns (pentru Yuoia):

1) Ieri era scris mesajul, nu azi. Ieri inca lucram pe afara la tricou. Era cald.
2) Orice zugrav cu experienta stie ca in perioada asta a anului, cand, da, e frig incit sa nu mai poti face o baie in mare, dar suficient de cald ca sa nu ai probleme cu uscarea peretilor, caci inca se intampla relativ repede. Rece pentru un zugrav inseamna cand umbli cu suba pe tine, cand e vorba de interioare.
3) Nici macar nu ai citit tot raspunsul meu. Copy-paste de la raspunsul meu: "... dai cu lavabila tot pe tot peretele, de aceea e nevoie de amorsa, ca sa nu ai surprize sa apara pete. Dai pe tot peretele, pentru ca daca dai doar pe acel metru, se va vedea diferenta intre lavabilul nou si cel vechi, mai ales dacae alb, cel vechi apare mai negricios datorita prafului acumulat in timp." Esti simpatic, nu? Eu am zis chiar mai mult, am zis motivul. Dar tu nu te-ai sinchisit sa citesti. Dar vorbesti.

| Yuoia a răspuns (pentru cristi202):

"Ieri"-ul ala probabil in Bucuresti, Giurgiu. In tara ploua bine de doua saptamani (trei, azi) si mai este si umiditate mare nu numai frig. Nu te mai infumura atat, ca nu ai de ce.

| cristi202 a răspuns (pentru Yuoia):

Cred ca glumesti. Spun asta ca sa nu zic ca minti. Ploua de trei saptamini in tara?!? Chiar asa? Eu pe 24 septembrie, deci mai putin de doua saptamini, plecam din Timisoara. Pot sa iti dovedesc, ca inca am biletul de tren. Am avut si bicicleta cu mine, si cand am plecat de acolo inca eram indecis daca sa fac drumul pana in Bucuresti pe bicicleta, sau sa iau trenul si sa ma coste mult si transportul bicicletei. Am ales trenul, pentru ca eram prea obosit. Dar vremea era de asa natura, cald si frumos, incit ma imbia la pedalat. Chiar si noaptea a fost placut pedalatul, caci stau linga Bucuresti si cum trenul a ajuns la orele 23, am avut 20 de km de facut cu bicla, si chiar a fost foarte OK, e adevarat, nu am mers doar in tricou, dar nici vara nu mai e, noptile sunt mai racoroase.
Asa ca, lasa abureala. Eu chiar am lucrat in ziua in care am trimis mesajul la tricou prin gradina, ca era inca placut afara. Si la fel era probabil si in alte parti, caci la vreme nu stiu sa se fi anuntat vreme urita in tara.