| Goldenbulle7 a întrebat:

Cu ce as putea decupa un perete din beton cu grosimea de 20-25 cm. fara a produce prea multe vibratii (exclus hilti etc.)? Este vorba de un parter de bloc, unde vreau sa fac spatiu comercial (cu proiect, bineinteles), asta inseamna ca betonul este solid. Locul de geamuri este deja facut, insa pentru a putea face usa, trebuie spart pana jos. Masinile de taiat beton, cele care seamana cu un debitor, vor face fata? Aveti alte sugestii?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu as incerca cu flex mare cu pinza diamantata, aceea care se foloseste la gresie-faianta. Ca sa nu se faca prea mult praf, as da gauri una linga alta mai intii. Vibratiile de la masina de gaurit nu sunt asa puternice ca a daltii ciocanului rotopercutor.
As face singur asta, sa platesti pe cineva vine foarte scump, faci tu, si banii pe care i-ai da la altul care sa iti faca ii dai pe scule, care mai apoi iti rămîn.

| JicaContra a răspuns:

Ai aprobare?
peretii de beton de 20-25cm pot face parte din structura de rezistenta a blocului si sa se darame tot blocul la un cutremur pentru ca pe tine te-a mancat sa tai un perete