| Goldenbulle7 a întrebat:

Este legal sa imi anulez usa de la intrare la apartament (bloc) si sa o zidesc cu bca? Am doua intrari la apartament, stand la parter, o intrare prin casa scarii (pe care vreau sa o anulez, sa imi fac un dresing pe acel hol), iar alta intrare o am printr-un spatiu comercial. Daca este legal, ce demersuri trebuie facute, sau cui sa ma adresez, iar daca nu, voi pune o usa de forma si o voi tine inchisa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o zona gri, nu-mi amintesc sa fie vreo prevedere legala privind ce vrei sa faci.
In orice caz ar fi bine sa intrebi la primaria localitatii, posibil sa existe vreo prevedere in regulamentul de urbanism al unitatii administrativ-teritoriale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: https://bit.ly/367izeM Atentie! Deschiderea unei intrari in peretele de rezistenta este ilegala. Mai bine mergi la primarie, la urbanism. Mie mi-a venit aprobarea in cateva zile si n-am facut nici o modificare in structura, doar l-am izolat pe exterior intr-o zona mai putin vizibila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ușa închisă e mai simplu. Nu o mai deschizi niciodată și gata. Sau pui un perete de rigips.

| hacktek a răspuns:

Nu întreba nimic, este legal. Probabil că trebuie ceva aprobare de la Primărie, dar dacă vei apela la ei, ţi se va da aprobarea peste vreo doi ani.
Ilegal este să spargi pereţi.