| matrix100 a întrebat:

Cu ce fel de lipici as purtea sa lipesc un suport de faianta dar fara sa afecteze faianta si sa se stearga lipiciu de pe faianta in caz ca renunt la suport? Multumesc

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu ai specificat ce marime are suportul, mai ales suprafata de contact cu faianta, si greutatea lui. Pentru ca una e sa vrei sa pui un suport de prosop ce are doar citiva cm patrati la contactul cu faianta, si alta e ceva de genul unui tablu, care ar avea o suprafata mare de contact pe faianta. Raportul dintre cele doua, suprafata de contact si greutate ar trebui sa stabileasca ce folosesti. La o suprafata mica si greutate mare nu merge decat cu dibluri, la o suprafata mare si greutate mica merge si cu banda dublu adeziva. Dar sfint in asemenea situatii e siliconul.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca suportul + ce pui pe el nu are greutate mare (sub un sfert de kilogram total) si suprafata mai mare de 5cm patrati, atunci poti lipi cu prenadez sau alt adeziv asemanator (de exemplu Bison Kit).
Daca greutatea este mai mare, atunci suprafata trebuie sa fie proportional mai mare sau chiar prins cu suruburi in perete.
Urmele suruburilor (gaurile) se pot ascunde (in caz ca renunti) cu material de umplut fuga, de culoarea faiantei, eventual si prin acoperire cu vopsea sau chiar un autocolant.
Restul este doar problema de fantezie si indemanare... happy

| mihai69 a răspuns:

Adeziv siliconic.
Doar că va trebui să prinzi cu scoci suportul ăla până la polimerizarea deplină a adezivului. Și nici nu e prea eficient - eu am prins niște cuiere de prosoape și au căzut după o vreme - așa că am pus un cuier calumea, cu șuruburi și dibluri.

| relian a răspuns:

Sunt suporturi care au pe ele banda dublu lipici sau cum ii mai spune, gasesti si banda asa o parte se lipeste pe obiect, alta pe suprafata ce doresti tu, perete, baie etc.Ala daca dai jos se sterge in caz ca ramane ceva lipici din ala, se ia usor.Se ia cu var daca lipesti direct pe peretele varuit, se plipeste si acolo dar cand desprinzi o sa se ia nitel si din vopsea.
In engleza "double stick tape"

| Superior a răspuns:

Taie un xenomorph si ia din el niste mazga, poate reusesti.

| Illuminati2016 a răspuns:

Bison epoxy