| anonimusf001 a întrebat:

Cu ce trece furinginea de pe pereți? Se mai pot curata?
Inițial a venit cineva sa ne curețe hornul și zicea ca nu se murdăresc pereții ca se pune folie și nu ajunge la pereți. Nu știu exact ce a făcut, dar au rămas urme extrem de urate pe unul dintre pereți. L-am aspirat, apoi l-am spălat cu burete curat și apa, dar a rămas cu urme urate. Este cumva ceva soluție bună pentru curățarea peretului pentru a nu fi nevoie sa se vopsească?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

"Lavabila" este var, nu vopsea. Te asteapta un zugravit. Funinginea a intrat in var, mai ales ca si tu ai dat cu apa.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai dat deja cu burete și apă și n-a ieșit, nu scapă fără revopsire

| Iote a răspuns:

Peretele e dat cu var sau cu vopsea? Spui de vopsit. Ar fi trebuit sa iasa cu apa si ceva detergent in ea.
Dar daca sunt dati cu var, nu mai ai alta solutie decat un nou zugravit. Spor la treaba!

| anonimusf001 explică (pentru Iote):

Sunt vopsiți cu lavabila.
Mulțumesc!

| Iote a răspuns (pentru anonimusf001):

"Lavabila" este var, nu vopsea. Te asteapta un zugravit. Funinginea a intrat in var, mai ales ca si tu ai dat cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să-l speli cu clor.
Eu am fost acum 2 ani la o persoană căreia i se arsese frigiderul cât timp aceasta fusese plecată timp de o săptămână în vacanță iar fiindcă geamurile erau închise frigiderul nu a luat foc ci a ars mocnit, împrăștiind funingine în tot apartamentul. Pereții care erau vopsiți în lavabilă albă se înegriseră complet iar acea femeie ne-a recomandat să-i spălăm cu clor și bureți. După spălare funinginea a ieșit aproape complet.

| anonimusf001 explică (pentru anonim_4396):

Și cu clor nu scoate si vopseaua? Peretele nu e alb, e o culoare de crem foarte deschisa. Am dat numai cu apa și burete, dar au rămas urme de parca e uns peretele cu ulei. Încerc asa, oricum nu am nimic de pierdut în situația asta.
Mulțumesc pentru sfat!