| WhatABeautifulDay a întrebat:

Cu o ora in urma am inceput sa aud niste zgomote, mi se parea ca vine din perete deoarece suna ca un rontait asa ca m-am ridicat si am batut de cateva ori in perete (pe cealalta parte era o alta camera tot a apartamentului meu, nu erau vecinii), dar apoi am auzit niste picioruse trecand pe langa picior si am sarit ca arsa inapoi in pat. Cand am aprins lanterna telefonului ca sa arunc o privire sa vad daca gasesc ceva, zgomotul de picioruse s-a intensificat, dar nu am vazut nimic. Am crezut ca e un gandac, dar la un moment dat rucsacul pe care il tineam rezemat de perete a cazut si a inceput sa fasaie, ceea ce ma face sa cred, si sper, ca este un soarece. Usa/fereastra este inchisa deci orice ar fi, se pare ca vom fi colegi de camera in seara asta. Am incercat inainte cu spray-uri, dar nu sunt tocmai cele mai eficiente se pare. Cum as putea sa il momesc afara dimineata urmatoare? Am auzit ca gandacii sunt respinsi de usturoi, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| kopli a răspuns:

De la gandaci nu se aud zgomote. Probabil ai soareci.
Foloseste o capcana (sunt in comert). Apoi, cheama un mester sa-ti caute si sa-ti astupe toate gaurile pe unde pot veni soarecii. De regula, vin prin baie. Dar au fost cazuri cand au intrat si pe la geamul bucatariei. Pune si acolo o plasa. Mai ales daca stai la parter, tote astea sunt niste cai de acces.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este un șoarece, daca nu chiar un sobolan. Cumpăra lipici sau o capcană.

| Lostlyric a răspuns:

Nu ai o pisica prin preajma?
As putea sa-ti dau ceva sfaturi, dar tot nu am inteles... vrei sa te scapi de un gandac sau de un soarece?

| Marian9978 a răspuns:

Am crezut ca e ceva horror până ai spus de gândaci. Vai, ce-mi bate inima...