| mgtow a întrebat:

Cum e recomandat la rufe albe sa le spal, in programul mini care dureaza 30 de minute (in manual zice ca sunt pentru rufe de bumbac in cantitate medie - mica sa termine mai repede) sau le bag la 60 - 90º in programul normal? Gradul de murdarie e mediu si as vrea sa fac putina economie ca saraca masina a tras destula apa in seara asta si a stat 150 de minute pornita cu tot programul ceea ce mi s-a parut destul de mult. Si inca ceva: am pus o batistuta mica de culoare roz deschisa care curata ochelarii sa o spal in masina, are ceva daca e inauntru sau mai bine o spal la mana sa nu pateze de culoare albiturile?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai mai spalat-o si alta data separat si ai vazut ca cea roz nu a iesit, astfel nu ai de ce sa-ti fie teama ca va iesi pe rufele albe. Si cu toate poti sa le speli la 30-40 de grade. Bumbacul la apa ff calda se mai miscoreaza. Incearca sa le speli la prosgramul scurt si se vor spala atat de bine ca cele de 60. Uita-te si pe eticheta imbracamintii la cat ai voie sa pui.

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Nu da rezultate asa bune programul mini la albituri, pana la urma il pun la 60º program complet.

| klary a răspuns:

Sa stii ca programul mini nu da rezultate bune pentru rufele albe iar in legatura cu batistuta roz stai linistita e din material care nu se decoloreaza